Вицепрезидентът на Европейската Комисия Гюнтер Ферхойген е подложил на съмнение нуждата на малките държави от ЕС да имат свой собствен член в Европейската комисия. Това е част от стигащи още по-далеч предложения да се реформира изпълнителната власт в ЕС, пише EUobserver.

Ферхойген е германският комисар за индустрията. Той е изказал становище пред германската телевизия ZDF в сряда, че малките държави членки могат да имат пълномощници, а не пълноправни членове в преобразената в бъдеще Еврокомисия.

„Малките държави членки ще извлекат повече полза от поста на заместник - комисар в някоя важна област, отколкото от комисар в гранична област" казва Ферхойген. „Нуждаем се от ефективна, малка и възможно най-компетентна комисия".

Комисарят е казал, че е отправил тези предложения като част от възобновената дискусия за отхвърлената Конституция на ЕС, която също цели да повиши ефективността на комисията чрез намаляване на размера й.

Така или иначе конституцията третира малките и големите членове по еднакъв начин, въвеждайки система за равноправна ротация за ограничен брой кресла в комисията - установени на две трети от броя на страните в ЕС.

Предлагайки позиции на заместници на малките страни членки, Ферхойген може да възбуди гнева на тези членове - като например Белгия, Люксембург, Словакия и Унгария, които се бориха да получат в текста на конституцията принципа на равнопоставената ротация, коментира EUobserver.

Позицията на Ферхойген говори за различни начини на мислене в самата Комисия - например с комисаря по комуникацията Марго Валстрьом, която предупреди миналата есен за „внимателно договорени дела" в европейските текстове.

В интервюто за ZDF германският комисар споменава и за други предложения за реформа на комисията, отиващи отвъд посоченото в конституцията.

Според плановете на Ферхойген, президентът на Комисията трябва да се избира от Европейския парламент - вместо да бъде гласуван от националните правителства - и той или тя трябва да определи нейните или неговите собствени комисари (в конституцията това е въпрос на националните глави).

„Намирам го за разбиращо се от само себе си, че изпълнителните власти [на ЕС] трябва да идват от избори" - каза Ферхойген с позоваване на европейските демократични традиции. Избраният шеф на комисията „трябва да подбира точните хора за задачите, които предстоят. Избраният президент на комисията ще е достатъчно интелигентен да се увери, че има политически и географски баланс".

Новият евродизайн на Ферхойген носи съществени прилики с идеите на френския кандидат - президент Николас Старкози от миналата година. Саркози също предлагаше президентът на комисията да се избира от членовете на европейския парламент, като му даваше демократичен мандат сам да избира членовете на екипа си.