Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров и посланикът на Финландия у нас Кауко Ямсен подписаха днес в МОСВ Меморандум за разбирателство между правителствата на двете държави за сътрудничество по член 6 на Протокола от Киото към Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата.
Протоколът от Киото влезе в сила на 16 февруари 2005 година. Той задължава развитите страни и страните в преход към пазарна икономика да провеждат политика и да предприемат мерки за намаляване на количествата на годишните си емисии на парникови газове в периода 2008 - 2012 г.
В Член 6 на Протокола от Киото е заложена възможността развитите страни да намаляват емисиите си на парникови газове, като използват механизма "Съвместно изпълнение" и изпълняват проекти на територията на други страни. Чрез тях се постига намаление на емисиите на парникови газове в глобален мащаб.
Тези проекти водят до намаляване на емисиите на парникови газове основно чрез подобряване на енергийната ефективност, усъвършенстване на горивните и производствени процеси, газификация и отстраняване на пропуски по мрежите за пренос на природен газ, смяна на горивната база, използване на възобновяеми енергийни източници, биомаса и горива с ниско съдържание на въглерод или без въглеродно съдържание, а също така и чрез увеличаване на потенциала за поглъщане на емисии от въглероден диоксид от горите.
Радвам се, че сме част от процеса на подпомагане на борбата срещу изменението на климата, каза днес министър Чакъров.
Посланик Ямсен посочи, че Финландия проявява интерес към реализация у нас на проекти в областта на енергетиката, насърчаващи използването на възобновяемите енергийни източници.
В България в момента 5-6 на сто от електроенергията се произвежда от възобновяеми енергийни източници, а потенциалът ни е този процент да бъде поне 11-12 процента, така че имаме добри възможности за сътрудничество в тази област, каза министър Чакъров.
До момента българското правителство е подписало седем Меморандума за разбирателство/Споразумения за сътрудничество за разработване на проекти по механизма на Протокола от Киото "Съвместно изпълнение": с Нидерландия, Австрия, с Прототипния Въглероден Фонд към Световна банка, със Швейцария, Дания, Япония и Швеция.