Американските регулатори поеха в петък контрола над базираната в Атланта, Silverton Bank, която предоставя банкови услуги на други банки, съобщи Ройтерс.

Близо 1 400 банки в 44 щата са клиенти на Silverton, която предоставя услуги като операции с кредитни карти, клирингови услуги и осъществява търговия с кредити, включително ипотечни кредити, които доведоха до нейния фалит.

„Това няма да промени финансовото положение на нито една от институциите, които правят бизнес" със Silverton, е заявил Мичъл Гласман, директор в FDIC.

Silverton има активи на стойност 4.1 млрд. долара и депозити от 3.3 млрд. долара, което прави фалитът й най-мащабният след този на Downey Savings and Loan от миналия ноември, която имаше активи в размер на 12.8 млрд. долара.

От FDIC оценяват, че държавните разходи по фалита на Silverton ще достигнат 1.3 млрд. долара, основно за гарантиране на депозитите й.

Silverton е 30-тата фалирала банка в САЩ от началото на годината. Банката е действа като посредник т. нар. кореспондентска банка и не приема директни депозити от клиенти, не отпуска и заеми на потребители. Тя бе собственост на около 400 акционерни банки, в по-голямата си част малки, регионални институции.

Има около 20 американски банки, които предоставят услуги на други банки, като според Ройтерс и други от тях изпитват затруднения.

По време на бума на жилищния пазар Silverton създаде голям портфейл, съставен главно от жилищни и други строителни проекти.

През февруари регулаторите изискаха от Silverton да започне програма за преструктуриране, която да намали на кредитния й риск.

От FDIC заявиха, че са наели базираната в Ървинг, Тексас Independent BankersBank да провежда оперативния мениджмънт на Silverton по време на процедурата за фалит.