По причина затварянето на завода за мобилни телефони на Nokia в германския град Бохум, редица висши германски политици предприеха символичен протест. Шефът на парламентарната партия SPD Щрук захвърли телефона си, а министърът на защитата на потребителите иска да забрани "Нокиа" в цялото си ведомство, научаваме от Spiegel.

Икономическото министерство възприема по-претеглен курс: Истерията досега не е помогнала на никого. Михаел Глос, министър на икономиката на ФРГ, изтъква: не самото затваряне на завода в Бохум е проблем. Министърът е „отчужден" от начина, по който е станало това. Kак за една нощ се разбиват надеждите за бъдещето на толкова много хора без да се предлагат алтернативи.

Други членове на правителството са били по-малко деликатни. „Това, което тук се случва, е скандал!" казал е бившият министър президент на Бавария.

Във вторник Nokia обяви, че ще затоври завода си още през това лято и производството ще бъде пренесено към Румъния и Унгария. Профсъюзите са изчислили, че ще бъдат загубени 4,000 работни места от служители на Nokia, временно наемани работници и заети във фирмите за доставки.

Според работещия в службата за борба с бюрокрацията в ЕС Стоибер, мендиджмънтът на Nokia е действал нечестно и с ориентираната си само към максимизиране на печалбата политика накърнява социалното пазарно стопанство.

Държавният секретар на министерството на икономиката иска да успокои духовете и казва, че не става дума за „отмъкване на субсидии". Nokia се е придържала към условията, при които се отпускат обществените пари. Но все още се проверява дали е изпълнено условието за създаване на нови работни места.

От федералната провинция Северен Рейн - Вестфалия компанията Nokia е получила близо € 88 млн. субсидии. Министерството на провинцията ще се опита да си получи парите обратно. Все още не е ясно дали ЕС е насърчил преместването на финландците към източна Европа със субсидии от структурните фондове.

Министър - президентът на Северен Рейн - Вестфалия обяснява, че ще се бори за запазването на работните места и ще преговаря с Nokia. Не му е ясно защо предприятието не взема под внимание възможността да намали вътрешните разходи. Предвид случващото се в Бохум възниква въпроса къде остава бизнес етиката.