Министрите на финансите от страните в еврозоната обсъждат днес и утре финансовите проблеми на Гърция, въпреки че не се очакват конкретни решения, докато Гърция не изчерпи вътрешните източници за подобряване на ситуацията, предаде Reuters.
И лидерите от Съвета на ЕС настояват на този етап да не се прибягва към конкретна финансова помощ към южната ни съседка.
"Основната идея, заявена от лидерите на ЕС, е че Гърция трябва да направи всичко сама. Ако изпълни мерките, записани в приетия от Еврокомисията план, всички допълнителни мерки ще отпаднат. Но ако не се случи това, ние ще предприемем координирани и решителни действия, чиито вид и характер все още не са обсъждани", казва пред Reuters източник, близък до организаторите на извънредната среща на финансовите министри от еврозоната.
На срещата на високо равнище на ЕС миналия четвъртък лидерите поискаха Гърция да намали бюджетния си дефицит до 2012 г. до определената в Маастрихтския договор граница от 3% от БВП. В края на 2009 г. беше отчетен дефицит от 12,7% от БВП. Само за тази година дефицитът трябва да падне с 4 процентни пункта.
Гърция се съпротивлява на натиска от ЕС да въведе допълнителни мерки за намаляване на държавните разходи, за да се възстанови доверието на пазарите, съобщи онлайн изданието на Financial Times. Ежедневникът припомня, че Германия и Европейската централна банка (ЕЦБ) предлагат на Атина да вдигне ДДС с 1-2% и да въведе допълнителни съкращения на заплатите на бюджетните служители като условие за предоставяне на допълнителна помощ.
В края на срещата на върха на ЕС миналата седмица президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише призова Гърция за "допълнителни стъпки", за да обезпечи доверието към програмата на правителството по съкращаване на бюджетния дефицит.
"Министрите не желаят да се ангажират с конкретни препоръки и дори с прогнози. Ако възникнат проблеми, те ще намерят конкретно решение за половин час", каза пред Reuters и друг участник в организацията на срещата, пожелал анонимност.
Според него, ако Атина в продължение на следващите 4 месеца не изпълни препоръките, заложени в приетия от Еврокомисията план и не започне конкретни стъпки за намаляване на дефицита, Съветът на ЕС може да наложи санкции.