Новото правителство в Индия готви обширна програма за икономически реформи, насочени към създаването на работни места за сметка на държавни и частни инвестиции.
Освен това вижда като своя основна задача борбата с инфлацията, каза днес в парламента президентът Пранаб Мукерджи, цитирано от Reuters.
През май парламентарното мнозинство бе спечелено т опозицията, а нейният лидер Нарендра Моди, получи премиерския пост след най-убедителната изборна победа за последните 30 години.
Президентът каза още, че кабинетът ще въведе данък върху продажбите, ще стимулира привличането на чуждестранни инвестиции и ще ускори процедурите по одобряването на най-големите проекти. А така също ще се заеме с проблемите на потребителския пазар, в който инфлацията е сред най-високите в света. А всичко това пречи на Централната банка да намали лихвите и да стимулира икономическия растеж с монетарни инструменти.
Мукерджи посочи и като важна задача на новото правителство да работи завръщането на страните от БРИК към високи темпове на растеж сред няколкото неубедителни години.
През миналата година Индия - третата по големина икономика в Азия нарасна с 4,7 на сто, с което стана бе петата по ред с ръст под 5 на сто.
Сред реформите, огласени днес, са бързи мерки в държавната въгледобивна промишленост чрез привличане на чуждестранните инвестиции, съкращаване на административни бариери за преработващите индустрии, осигуряващи висока заетост.
Ежегодно трудоспособното население нараства с 10 милиона, което би могло да направи Индия лидер сред развиващите се страни. Но също така би могло да се превърне в социална катастрофа, ако властите не успеят да подготвят пазара на труда да приеме такъв брой нови млади работници.
Правителството на Моди обещава към 2022 година електроснабдяване без прекъсвания за цялото население и се надява да модернизира жп. транспортта на основата на високоскоростни линии, както и да сложи ред в автомобилния и въздушния транспорт.