Годишният доклад под името „Мръсните тридесет" класира 30те най-замърсяващи топлоелектроцентрали, които през тази година са разположени само в седем от 27-те членки на блока, като заедно дават близо 400 милиона тона въглероден диоксид през 2006, или 10% от всички CO2 емисии през годината.
„Фактите са ясни: енергетиката трябва да се освободи колкото се може по-бързо от мръсните въглища", казва Щепан Зингер, глава на европейското поделение на WWF за климата и енергията.
ТЕЦ - овете са подредени според тяхната ефективност, установена чрез пресмятане на броя на грамовете въглероден диоксид, емитирани за киловат час генерирано електричество.
Първото място за най-мръсна ТЕЦ отива при гръцкия Агиос Димитриос, близко следван от друга гръцка ТЕЦ, „Кардиа" близо до Солун, пет немски ТЕЦ, полската „Туров" и испанската „Ас Понтес". Целият списък може да се разгледа тук.
Германия и Великобритания дават по десет от най-мръсните електроцентрали на Съюза. Полша е с четири. Чешка република, Италия и Португалия са с по една в мръсния списък.
Най-мръсните 12 ТЕЦ се захранват с лигнит, наричан още кафяви въглища. Емисиите въглероден диоксид от изгарянето на лигнит са много по-високи от електростанциите на твърди въглища, които съставляват по-голямата част от списъка.
Повече от половината от мръсните тридесет се управляват от четири генериращи компании - германските RWE и EON, шведските Vattenfall и френската група EDF.
„Не можем да толерираме енергийния сектор, в който по-мръсния става и по-богат", казал е Зингер, като е призовал ЕС към подобряване на схемите за търгуване на емисии, за да се гарантира финансово облагодетелстване само за онези, които правят своите електростанции по-чисти.