Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) обяви нови прогнози за Гърция, според които страната остава в рецесия и догодина, а икономиката й ще се завърне към растеж през 2015 г. Прогнозните данни се съдържат в доклад на организацията за икономическите перспективи на страните членки, съобщава bTV.

Според доклада инфлацията в Гърция през 2013 г., 2014 и 2015 г. ще бъде отрицателна, като за тези три години тя ще е съответно -0,7, -1,6 и -1,4 на сто.

Негативни са данните за безработицата. Според ОИСР безработицата в Гърция ще остане на високи нива. Анализаторите съветват, че фискалното оздравяване на Гърция ще трябва да продължи заради високото равнище на дълга на страната. ОИСР предупреждава, че ако растежът е по-малък от очаквания, ще трябва да бъдат задействани стабилизиращи фактори.

Организацията не изключва необходимостта от ново облекчаване на гръцкия дълг, за да бъде осигурена устойчивост на публичните финанси на Гърция.