Средните световните цени на основните хранителни продукти са спаднали с 1,6% през януари в сравнение с ревизираната им стойност за декември 2024 г., като индексът е 124,9 пункта, съобщи Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) в месечния си доклад. Индексът на цените на храните на ФАО е среднопретеглен показател, отразяващ динамиката на международните цени на пет основни групи хранителни стоки.
В сравнение с януари 2024 г., цените обаче са с 6,2% по-високи, но с 22% по-ниски от рекордно високата стойност на индекса от март 2022 г.
Индексът на цените на зърнените култури през януари е с 0,3% по-висок от този за декември, но с 6,9% по-нисък от съответния показател през миналата година. Средните световни цени на царевицата се повишиха през януари 2025 г., надхвърляйки нивото от предходната година за първи път през последните две години.
Индексът на цените на растителните масла през януари 2025 г. спрямо декември намалява с 5,6%, но е с 24,9% по-висок от този през януари миналата година. Котировките на соевото и слънчогледовото масло останаха стабилни, при спад при палмовото и рапичното масло.
Индексът на цените на месото през януари е с 1,4% по-нисък от този през декември, но с 8,1% по-висок от този през януари миналата година. Тази тенденция се дължи основно на ръста на котировките на говеждото месо, се обяснява в обзора на ФАО. В същото време, цените на птичето месо леко се понижиха поради голямото предлагане, особено от Бразилия. За разлика от тях, световните цени на говеждото месо се повишиха поради устойчивото голямо търсене от страна на вноса от ключови пазари.
Индексът на цените на млечните продукти се повиши с 2,4% спрямо декември и с 20,4% спрямо януари миналата година, като най-голямо е повишението на средните световни цени при сиреното.
Индексът на цените на захарта се понижи с 6,8% на годишна база през декември и с 18,5% на годишна база през януари. Той е най-ниският от октомври 2022 г. насам. Основният фактор за това намаление са благоприятните прогнози за предлагането на захар на световния пазар през настоящия сезон и доброто състояние на насажденията от захарна тръстика в Бразилия, чиято кампания по прибиране на реколтата ще започне през април 2025 г. Освен това, за понижаване на цените на световните пазари на захар допринесе и решението на индийското правителство да възобнови износа на захар, който беше ограничен през октомври 2023 г.