В годишния Икономически доклад на президента, който ще бъде обнародван днес, съветниците на Буш посочват, че ръста на производителността, която за последните пет години неотклонно е нараствала, е създала широка база от икономически ползи, включително всеобщ силен икономически ръст, стабилен пазар на труда и ниска инфлация.
От 2000 до 2005 производителността, която е мярка за продуктите и услугите, произведени за час труд, е нараствала средно с 3% всяка година. Това е повече дори от ръста в края на 1990те (близо 2.5%), когато ръстът на производителността бе подхранван от рядко срещаната бизнес среда с ниска безработица и ниска инфлация.
Тъкмо това помогна при последвалите шокове в икономическия климат на Америка: терористичните атаки, пукането на фондовия сапунен балон, рецесията и урагана Катрина. През последните месеци икономистите на Белия дом посочват, че към изгодите от високата производителност трябва да се прибави още една: по-високите реални възнаграждения за обикновените работници.
Официалните лица в администрацията на Буш са посочили, че и в идните години очакват ръст на приходите, стимулирани от високата производителност. Това ще им помогне да „наберат политически точки" при служителите с по-ниски заплати, които са изостанали с години от благосъстоятелните. Освен това могат да се отклонят атаките на Демократите, че политиките на Буш са задълбочили разрива между бедни и богати.
„Ако сте загрижени за жизнения стандарт на средния работник, интересува ви производителността", казва Едуард Лазеар, ръководител на екипа на икономическите съветници на Буш. Той е добавил, че „производителността може да продължи да нараства ... докато фундаменталните условия остават (без промяна)" - по-специално по отношение на търговията и данъците.
Udddri
на 13.02.2007 в 13:12:40 #1Лошото е, че основната причниа за производителност на САЩ идва от военно-промишления комплекс - амуниции и т.н. Продължават да имат рекорден търговски дефицит, който както знаем обеднява хорицата.