В проучване на Европейската комисия, публикувано днес, се посочва, че пълното прилагане на законодателството на ЕС в областта на отпадъците би довело до спестяването на 72 млрд. евро годишно, увеличаването на годишния оборот на сектора на управление и рециклиране на отпадъците с 42 млрд. евро и създаването на над 400 000 работни места за периода до 2020 г., съобщават от пресцентъра на ЕК.

Незаконните дейности по отпадъците в държавите членки осуетяват възможностите за икономически растеж. Положението ще се подобри значително, ако се засилят проверките на национално равнище и се разширят знанията за управлението на отпадъците.

Янез Поточник, комисар по околната среда, заяви: „Трябва да разглеждаме отпадъците като ресурс, а заравянето на този ресурс в земята е недалновидно решение. Този доклад показва, че управлението и рециклирането на отпадъци могат съществено да спомогнат за икономическия растеж и създаването на работни места. При положение, че съществуващото законодателство се прилага правилно, е възможно да избегнем замърсяването, скъпоструващите дейности по почистване, както и здравословните проблеми. И нека не забравяме, че рециклираните материали не само са по-евтини от новите, но и намаляват както емисиите на парникови газове, така и зависимостта ни от вноса."

В проучването се представя задълбочен анализ на последствията при по-стриктно изпълнение на законодателството и се отбелязва, че ползите биха били значителни. Анализът на целеви проучвания в Кипър, Германия, Ирландия, Италия и Нидерландия илюстрира икономическите, финансовите и социалните ползи за държавите членки.
Въпреки динамиката в сектора на управление и рециклиране на отпадъците в ЕС все още има неизползвани икономически възможности с голям потенциал за развитие.

През 2008 г. оборотът на сектора, в който са заети 2 милиона души, възлезе на 145 млрд. евро или около 1 % от БВП на ЕС. Придържането към политиката на ЕС би помогнало да се създаде сектор с 2,4 милиона работни места и общ годишен оборот от 187 млрд. евро.

Основният проблем е, че твърде много от цените не отразяват действителните разходи за депониране. Ако цените бяха реални, това щеше на първо място да спомогне за ограничаване на генерирането на отпадъци. Освен това в много страни от ЕС все още липсва подходяща инфраструктура за разделно събиране, рециклиране и възстановяване.