Първичните дилъри, които оперират директно с Федералния резерв, считат че няма да има повишение на лихвените проценти през тази година, според проучване на Bloomberg.
Фед ще запази целевата лихва за овърнайт заемите между банките в диапазона от нула до 0.25% през тази година, според 15 от 16 първични дилъри на държавни ценни книжа в САЩ.
10 от тях прогнозират, че няма да има увеличение най-малко до втората половина на 2010 година, като 16-тата компания Cantor Fitzgerald, просто не е представила прогноза.
Доходността на държавните облигации с две годишен падеж нарасна с 44.4 базисни пункта между 5 и 8 юни, най-голямото двудневно повишение от 18 септември, като фючърсните контракти за лихвената политика на Фед, показват 58% вероятност за увеличение ма лихвите до ноември.
Допълнителната доходност на евро-доларовите фючърси, използвани за показател на промени в политиката на централната банка, се покачиха дори след като САЩ отчете, на 5 юни, че безработицата в страната се е повишила до 9.4%, най-високата от 1984 година.
Комисията за отворени пазари намали основния лихвен процент на Фед до рекордно ниски нива през декември, след колапса на ипотечния пазар и финансовата криза, замразили кредитните пазари и хвърлили световната икономика в първата й рецесия, от Втората световна война.
Президентът Барак Обама и председателят на Фед Бен Бернанке обещаха финансиране и се ангажираха с гаранции за общо $12.8 трилиона за размразяване на кредитните пазари, надявайки се, че чрез увеличаването на разходите на правителството ще успеят съживят икономическия растеж.
Въпреки това кредитирането все още остава затегнато, като пазарът вече е по-добре, отколкото беше преди, но това е здравословна стабилност, а не икономическо възстановяване.
Факт, който не попречи на инвеститорите да започнат да спекулират, че централните банкери ще повишат лихвените проценти през тази година след като според последния доклад на министерството на труда в САЩ през май са били съкратени нетни 345 000 работни места, което е най-малък спад на заетостта от осем месеца насам.
В същото време лихвените нива по дългосрочните ипотеки започнаха да покачват силно, след като бяха достигнали рекордно ниски нива през предходните седмици.
Днес средната ставка по ипотечните заеми с фиксирана лихва в САЩ се покачва до 5.51%, спрямо 5.32% през миналата седмица, като нивото беше паднало до 4.61%, според данните на Bankrate.
Първичните дилъри са уверени, че лихвените нива на Фед няма да се покачват, защото се очаква годишния темп на икономически растеж да е под 2% и през втората половина на годината.
Но рязкото поевтиняване на американския дълг заплашва стабилността на финансовата система и рано или късно ще принуди Фед да затегне паричната политика.
Днес държавните облигации с двегодишен падеж поскъпват, като доходността им достигна сутринта до 1.33%, но след това ръстът на американските фондови фючърси повиши рисковия апетит и час преди началото на сесията на фондовата борса в Ню Йорк доходността им вече пада с 5.7 базисни пункта, до 1.35%.
От 3 юни до вчера, доходността им се покачи с 0.5 процентни пункта, достигайки най-високото си ниво от ноември миналата година насам.
Фючърсните контракти за лихвите на Фед, търгувани на Chicago Board of Trade, показват 58% вероятност централната банка да вдигне лихвените нива най-малко с 0.5% на заседанието си за определяне на монетарната политика на 4 ноември, а само преди седмица вероятността беше 26%.
Доходността на опциите за покупка на евро срещу долари с падеж през декември 2009 г. нарасна с 36 базисни пункта до 1.37% на 5 юни и се покачи до 1.41% вчера, като днес падна за кратко до 1.29%.
Президентът на банката на Федералния резерв в Далас Ричард Фишър заяви миналата седмица, че "няма точната формула" за това кога да започне изтеглянето от икономиката на парите, налети за облекчаване на рецесията.
"Ние просто искаме да сме сигурни, че няма да повторим грешките, направени през 1930-те и грешките, направени от други, като японците през 1990-те и че ние не действаме твърде рано", каза той.