Пазарът на труда в България се представя по-добре от този в Словакия, Словения, Полша и Унгария. Това показва класацията "Индекс на работната сила 2018" на международната компания ManpowerGroup за изминалата година. В последното издание страната ни се класира на 39-та позиция, като се изкачва с девет позиции в сравнение с 2017 година. В регионален план България се нарежда на 23-то място.

Данните в изследването показват, че страната ни се нарежда преди Словакия, Гърция, Словения и Унгария, които са съответно на 40-то, 44-то, 45-то и 46-то място. Полша е съответно на 53-то, а Турция - на 60-то.

От друга страна непосредствено преди България е Румъния. По-нагоре в класацията се нареждат още Чехия, Хърватия и Сърбия. Те се нареждат на 22-ро, 27-мо и 30-то място.

"В индекса на работната сила при постоянна заетост страната ни заема 43-то място (две позиции нагоре в сравнение с 2017 година) и 52-ро място (пет позиции нагоре спрямо 2017 година) в индекса на работната сила при нетрадиционна заетост, която включва категории като неформална работа (т.нар. "Gig Economy" служители), работа на граждански договор и непълен работен ден и временна заетост", посочват от компанията за представянето на България.

С какво се характеризира пазарът на труда в България?

Според данните на ManpowerGroup 3,39 милиона души са на пазара на труда у нас, като 83% от тях са постоянно заети. 13 на сто е делът на нелегалните работници от общо заетите в страната.

27% от общата работна сила са родени между 1946 и 1965 година, а 26% - между 1976 и 1995 година.

Над 90 на сто от работната сила в страната имат средно образование, а 32,5 на сто от тях са висококвалифицирани служители. Едва една четвърт е далът на тези, които владеят английски език на високо ниво.

Кои са лидерите в глобален мащаб?

Ирландия, Норвегия и Великобритания са най-добрите пазари на труда за намиране, наемане и задържане на умения в глобален мащаб. Останалите лидери са Канада, Нова Зеландия, Сингапур и САЩ.

"Индексът на работната сила" е инструмент, който използва Big Data и експертна информация, за да сравни потенциала на работната сила на различни пазари, като оценява наличието на умения, ценовата ефективност и продуктивността на служители при временна и постоянна заетост в 75 държави.

В него са включени повече от 90 ключови фактора, свързани с наличието на умения, ценовата ефективност, регулациите и продуктивността на работната сила във всяка държава. Той включва цялата работна сила на всяка държава, а не отделни сегменти.