Както стана ясно късно снощи, Федералният резерв на САЩ понижи основният лихвен процент с 25 базисни пункта до ниво 4.25%. Едновременно с това падна и дисконтовата лихва, също с 0.25 до 4.75%, което като че ли разочарова пазара. Анализаторите предвиждаха, тя да падне с 50 базисни пункта, като така да стимулира кредитния пазар.

Понижението на лихвите е трето поред след августовските събития (спукването на кредитния балон), а лихвеният процент е вече с 1 процентен пункт по-нисък от тогава. За съжаление, вчерашното решение като че ли не се хареса на капиталовите пазари, които рязко обърнаха посоката надолу. Индустриалният индекс Dow Jones направи най-рязкото си понижение за последните две години, след като инвеститорите отново започнаха да оценяват възможността за рецесия.

Dow Jones се понижи с 294.26 пункта до ниво от 13,432.77 пункта, веднага след обявяването на новото лихвено ниво. Технологичният индекс Nasdaq завърши сесията със спад от 66.60 пункта до ниво 2,652.35, а широкият индекс S&P 500 е с 38.31 пункта по-ниско до стойност в края на деня от 1,477.65. Доларът направи бърз опит да пробие над ключовото ниво от $1.47 за евро вчера вечерта, но след това беше върнат рязко в ниските стойности около $1.4640/50.

По време на азиатската сесия обаче, американската валута успя да мине над $1.47, като в момента едно евро се разменя за $1.4700/05. Същевременно обаче, доларът направи силно възходящо рали спрямо японската йена, като в момента е с 0.45% по-скъп до ниво 111.10 йени. Все още, американската валута е далече от едномесечния си връх на 112.15 йени.

Банкерите от ФЕД направиха опит да увеличат ликвидността на кредитния пазар, като съкратят дисконтовата лихва, но изглежда че пазарът се надяваше на повече. Анализатори коментират тази сутрин, че ФЕД трябва да обърне повече внимание на финансовия сектор, а не толкова на цялостната икономика, тъй като именно в него е огнището на кризата.

Доходността по две-годишните американски дългови книжа се понижи с 25 базисни пункта до 2.92%, което беше най-рязкото им понижение от три години насам. Започнаха да се чуват слухове, за готвено извънредно заседание от ФЕД до края на годината, на което да се понижи още веднъж дисконтовата лихва, като така се даде глътка въздух на пазара.

„Не си спомням, откога Федералният резерв не е имал по-ниско пазарно доверие", коментира инвеститор от Wall Street. „Днес всеки има за какво да е разочарован", завършва той.