След като по-голямата част от 2019 г. се превръщаше в прогресивно по-тежка за индустриалния сектор в Китай, данните за печалбите през ноември дадоха глътка въздух за местните пазари. Те са отчели покачване с най-бързия си темп за последните осем месеца, въпреки слабостта на вътрешното потребление, предаде Reuters.
Отчетеният растеж е от 5,4% на годишна основа, като общият размер на печалбите е достигнал почти 85 млрд. долара (или 594 млрд. юана). Той идва след три последователни месеца на спад, който през октомври достигна 9,9%. Понижението на печалбите е движено от търговската война със САЩ и отслабването на търсенето на местните домакинства, показват данните на Националното бюро за статистиката.
За периода от януари до края на ноември индустриалните предприятия в страната са отчели печалба от 5,61 трлн. юана, което е с 2,1% по-малко от година по-рано. Все пак, благодарение на доброто представяне на фирмите през ноември, за първите единадесет месеца темпът на понижение е по-добър от този през първите десет, когато възлизаше на 2,9% на годишна основа.
Растежът на печалбите се дължи на ускоряването на производството и продажбите през миналия месец, както и на спада на цените на едро. Все пак не може да се очаква, че един силен месец след няколко поредни на спад означава, че индустриалният сектор се е насочил към възстановяване.
"Макар че печалбите на компаниите бяха позитивни през ноември, трябва да видим, че натискът върху икономическия растеж остава силен, а волатилността и несигурността на растежа на печалбите се запазват", коментира Жу Хонг от националната статистика на Китай. "Те се дължат на множество фактори като пазарното търсене и индустриалните цени."
Сред водещите отрасли, в които печалбите са нараснали, са химическият, петролнопреработващият и стоманената индустрия. При тях ценовият растеж е движил доброто представяне. По-ниско е покачването на печалбите при държавните предприятия, където те са нараснали с 0,6%.
"Очакваме покачването на индустриалните печалби да бъде краткотрайно, предвид силните насрещни ветрове пред икономиката и все още високото ниво на несигурност в преговорите между САЩ и Китай", коментираха икономисти от Nomura. "Според нас Пекин ще продължи да осъществява умерени програми за количествени улеснения, предвид ограничените си възможности за действие."