Цените на петрола от референтните световни марки се повишават в сряда сутринта и са на най-високите си нива от седмица поради пазарния оптимизъм за търсенето на горива в Китай.

Към 9:12 часа българско време майските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures поскъпваха с 0,42 долара, до 83,87 долара за барел. В резултат на вчерашната търговия цената на тези контракти се вдигна с $1,41 (1,7%) до $83,45 за барел.

Цената на априлските фючърси за американския еталон WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време е 77,50 долара за барел, което е с 0,45 долара повече от края на предходната сесия. Във вторник тези договори поскъпнаха с $1,37 (1,8%), до $77,05 за барел.

Като цяло през изминалия месец февруари Brent поевтиня с 0,7%, а WTI - с 2,3%.

Основният негативен фактор за петролния пазар миналия месец бяха опасенията от по-рязко от очакваното затягане на паричната политика в САЩ. Агресивният ръст на лихвените проценти, от една страна, увеличава рисковете от рецесия и намалено търсене на горива във водещата световна икономика, а от друга подкрепя долара, което увеличава цената на суровините за притежателите на други валути .

Междувременно данните за активното възстановяване на китайската икономика подкрепят цените на петрола в сряда.

Индексът на мениджърите по покупки (PMI) в производствената индустрия на Китай се повиши през февруари до 52,6 пункта от 50,1 пункта месец по-рано. Средно експертите очакваха по-умерено увеличение до 50,5 пункта.

PMI в сектора на услугите се повиши до 56,3 през февруари от 54,4 през януари. Индикаторът актуализира своя максимум от март 2021 година.

Стойност на индекса над 50 пункта показва повишаване на бизнес активността, под тази стойност - нейното свиване.