Цените на петрола умерено се покачват в понеделник сутринта след рекорден спад за повече от осем месеца през изминалата седмица.

Към 9:14 часа българско време февруарските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures се търгуват по $76,57 за барел, което е с $0,47 по-скъпо от края на предходната сесия. В резултат на сесията миналия петък тези контракти поевтиняха с 5 цента, до 76,1 долара за барел.

Цената на януарските фючърси за американския еталон WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) към същия момент е 71,45 долара за барел, което е с 0,25 долара повече от крайната стойност на търговията в петък. Тогава тези контракти поевтиняха с $0,44 (0,6%) до $71,2 за барел.

През миналата седмица петролът марка Brent поевтиня с 11,1%, а WTI - с 11,2%. И двата световни референтни сорта приключиха търговията на най-ниските си нива от декември 2021 година.

Основният негативен фактор за петролните котировки миналата седмица бяха опасенията за рецесия в световната икономика и намаленото търсенето на горива в Китай.

Търговците се опасяват, че на фона на данните за поддържане на високо ниво на бизнес активност в САЩ и доста високата инфлация, Фед ще продължи да се придържа към строга парична политика и няма да бърза да спре покачването на лихвите. Това може да забави икономическия растеж в САЩ и света като цяло или дори да доведе до глобална рецесия, което ще намали търсенето на суровината.

Освен това инвеститорите оцениха въвеждането на ценови таван за руския петрол и новините за облекчаване на коронавирусните ограничения в Китай. Старши анализаторът на DTV Трой Винсънт припомни фразата "купувайте слуховете, продавайте фактите" и отбеляза, че миналата седмица беше време за фактите.

Междувременно броят на активните петролни платформи в САЩ е намалял с 2 единици миналата седмица до 625, съобщи компанията за петролни услуги Baker Hughes. Показателят спадна за първи път от шест седмици насам.