Обсъжда се възможността част от ресурса на оперативна програма "Конкурентоспособност" освен за схеми за безвъзмездно финансиране, да бъде използван и за нисколихвено кредитиране на фирми, съобщи министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев, цитиран от БТА. Той участва в конференция на тема "Еврофондове и конкурентоспособност".

До момента българия е успяла да разплати по проекти по оперативните програми около 2,4 млрд. лева, което е 16 на сто от европейския ресурс. Договорените средства са близо 56 процента, и това означава, че в рамките на годината има реален шанс да бъде постигната поставената цел - плащанията да са в размер на 3 млрд. лева, или 20 на сто от целия евроресурс, заяви министър Дончев.

Идеята е лихвата да е под пазарната и средствата да бъдат използвани както за бизнес-инициативи на фирмите, така и за съфинансиране за проекти, уточни министърът. Той посочи, че има закъснения в плащанията по европейски проекти само по някои от оперативните програми.

В масовия случай, по думите на Дончев, в повечето оперативни програми плащанията стават в рамките тримесечния срок след подаването на искане за плащане. Има случаи, когато има закъснения от четири, пет, шест месеца. Министърът каза, че това се дължи както на административни причини, така и на грешки от страна на изпълнителите на проекти - грешки в процедурите, некоректно оформени документи.

Сред мерките за справяне с този проблем министърът отбеляза постоянния натиск и помощ за администрациите да си вършат добре работата. Освен това всеки ползвател на финансиране при забавяне на плащането има право на наказателна лихва, припомни Дончев и посочи, че малка част от ползвателите се ползват от тази възможност.
Около април следващата година ще се вземе решение за евентуално пренасочване на средства от едни към други оперативни програми. До тогава няма да коментирам, не искам някой да се чувства предварително обречен или награден, каза министърът.