Износът на България е изпреварил вноса през август месец. Така търговското салдо е излязло на плюс 64,4 млн. евро, показват данните на Българската народна банка (БНБ) за платежния баланс на страната. От друга страна обаче за първите осем месеца на 2015 г. салдото е на минус 1,759 млрд. евро за разлика от същия период на 2014 г.
От Централната банка отчитат, че експортът през осмия месец на годината се е увеличил до 1,929 млрд. евро. Между януари и август той е с ръст до 14,818 млрд. евро или с 1,237 млрд. евро повече в сравнение със същите месеци на миналата година.
Междувременно вносът за август се е свил със 165 млн. евро до 1,865 млн. евро. Данните на БНБ показват, че импортът за първите осем месеца на годината обаче е регистрирал увеличение с 568 млн. евро до 15,909 млрд. евро.
Салдото по услугите е положително и се изчислява на 561,9 млн. евро при положително такова от 666,9 млн. евро за август 2014 г. През първите осем месеца на годината то отново е на плюс и възлиза на 1,876 млрд. евро.
Междувременно излишъкът по текущата и капиталова сметка на България се е увеличил с над 600 млн. лв. през първите осем месеца на 2015 г. за разлика от същия период на предходната година. Между януари и август той е нараснал до 2,056 млрд. евро от 1,440 млрд. евро за същите месеци на 2014 г., отчитат от БНБ.
Текущата и капиталова сметка отразява, както входящите и изходящи потоци от търговия със стоки, плащанията и постъпленията за услуги, парите, които емигрантите изпращат на свои роднини в разглежданата страна, текущите трансфери между страната и останалия свят, така и капиталовите трансфери и придобиването или предоставянето на нематериални и нефинансови активи.



USD
CHF
EUR
GBP