Когато икономист на Европейската комисия заяви пред репортери през 2011 г., че очаква от Гърция да събере до 50 млрд. евро от продажбата на активи до 2015 г., реакциите в страната бяха толкова ожесточени, че инспекторите, отговарящи за спасителната програма, така и не свикаха друга пресконференция, пише Bloomberg.
Сега, когато Гърция излезе от третото си и окончателно спасяване, разговорът за продажбата на активи вече не е табу, а страната обещава да изпълни всички свои предложения за приватизационни проекти.
Лявото правителство на СИРИЗА, което в миналото сложи спирачка на преминаването на държавни активи в частни ръце, сега е интересовано от "засилване на хода на приватизацията", заяви Григорис Стрегиулис, председател на Enterprise Greece, агенция за промотиране на търговията и инвестициите в страната.
Докато желанието да продължите с продажбите на активи е окуражаващо, действията на правителството в миналото могат да провокират скептицизъм у някои инвеститори. Гърция така и не достигна целта от 50 млрд. евро приватизирани активи.
Постъпленията от 38-те продажби между 2011 г. и 2017 г. са само 4.7 млрд. евро в кеш, а общите обвързващи предложения са за още 7.8 млрд. евро, според данни на министерството на финансите, цитирани от Bloomberg.
Още по-лошо е, че някои от проектите, които все още са в списъка за приватизация, се смятат за "най-трудни". Въпреки това, на базата на очакванията, Гърция може да претендира за успех в продажбите на държавни активи тази година. Правителството очаква да привлече приходи от 2.7 млрд. евро през 2018 г., тъй като някои големи проекти показват признаци на завършване.