В Германия пропастта между бедни и богати отново се разширява. Според изследване на Германския институт за икономически изследвания (DIW), цитирано от Шпигел, 10% от населението притежава 60% от богатството на страната.

В същото време бедните стават все по-бедни, като богатството на онези 10% от населението в дъното на подоходната таблица се равнява на минус 1.6% (нетна задлъжнялост).

DIW отчита, че продажбите на стоки на лукса: диаманти, часовници, бижута, са спаднали чувствително през 2008 г., като различните фирми за луксозни стоки отчитат 7 - 15% по-малко приходи.  

Анализатори изтъкват, че най-голямата икономическа криза в следвоенна Германия направи стоките на лукса наистина луксозни: вече само най-богатите могат да си позволят да разточителстват, а горната средна класа, която беше благодатен пазар за стоковия фетишизъм, чувствително е ограничила покупките си.

Според проучването на DIW, от 2002 г. досега богатството на най-богатите 10% като дял от общото богатство на ФРГ се е увеличило с 3.2 процентни пункта. Най-богатият 1% от германците притежава 23% от богатството.

Най-бедните 70% от населението притежават общо 9% от съвкупното богатство на нацията.

27% от възрастните германци нямат нищо друго освен дългове.

Разликата между Източна и Западна Германия продължава да се разширява, като за последните 5 години богатството в западните провинции на ФРГ е нараснало с почти 11%, докато в източните провинции е намаляло с 17%. Вина за това носи най-вече обезценяването на имотите там и високата безработица.  

Богатството на Германия, за което иде реч, е изчислено от DIW на 6600 милиарда евро - къщи, поземлена собственост, пари, ценни книги, застраховки, злато, бижута, ценни колекции.Не са отчетени спестяванията в пенсионните фондове.

Средно на германец през 2007 г. се пада 88 хиляди евро богатство, близо 10% повече, отколкото през 2002 г. Богатството на долната подоходна страта се е увеличило с 1.9%, на горната с 6.1%. Най-богатите 1% от населението са забогатели с 10% до 817 хил. евро.

Според прогнозата на DIW, пропастта между бедни и богати в Германия ще продължи да се увеличава.

Проучването на института е направено въз основа представителна извадка с 11 хиляди домакинства във ФРГ.

За да се измери неравенството в разпределението на дохода се използва т.нар. Джини коефициент. Според този индикатор, подоходното неравенство в Германия е едно от най-ниските в света, като според изчисленията на ЦРУ през 2005 г. ФРГ е 14та страна в света с най-равномерно разпределение на богатството. Най-голямо е подоходното равенство в Швеция, България е 15 позиции зад Германия.