Въпреки че работодатели и синдикати се бяха договорили да не коментират предварително какви са параметрите на техния антикризисен план, който ще предложат на правителството, председателят на БСК Божидар Данев и вицепрезидентът на КТ „Подкрепа" Димитър Манолов открехнаха някои от основните положения в техните идеи в предаването „Неделя 150" на БНР.

Синдикати и работодатели предлагат решения на 4 пакета от мерки, които са свързани с осигуряване на допълнителни приходи за фиска, намаление на публичните разходи, конкретни идеи, свързани с пазара на труда, както и някакви иновативни решения. „Тай като виждаме, че правителството изостава със своите мерки, искаме да го подпомогнем с решения, които смятаме, че ще бъдат приемливи за цялото общество", уточни Данев. Според него е належащо тези мерки да стартират веднага, защото всеки изминат ден е вече опасен за икономиката.

Данев и Манолов се оказаха обаче на две крайно противоположни мнения относно идеята на социалния министър да се премахне временно плоския данък и да се върнем към подоходно облагане по възходяща скала от 10% до 25%. Според председателя на БСК премахването на плоския данък ще отблъсне инвеститорите, докато за синдикалиста Манолов причината за привличането на големи чуждестранни инвестиции, не е, защото в съответната страна има или няма единен налог. „Плосък данък има в България от две-три години, пък точно в тези две-три години инвеститорите си затръгваха", категоричен беше Димитър Манолов. Според него връщането към подоходната скала е начин да се спре чиновническият произвол и българските бизнесмени да спрат да се държат като разбойници.

На свой ред Божидар Данев се аргументира със статистически данни. През миналата година през януари страната ни е привлякла 360 млн. евро, а през януари 2010 г. те са паднали на 52 млн. „И при тази криза, ако се сложи една допълнителна ограничителна мярка, се създава недоверие в чуждестранния инвеститор, който отново подчертавам е жизнено необходим за една страна с остарели технологии и с необходимост да промени нещата", каза Данев.

Независимо от изразените различия и двамата подчертаха, че и работодатели и синдикалисти този път са с много сходни позиции. „Ние имаме помежду си учудваща висока степен на консенсус този път. Което не е много радостно, защото ние постигаме такива консенсуси тогава, когато нещата в държавата са станали страшни", обобщи в края на разговора по БНР Димитър Манолов.

Какви са конкретните идеи, които синдикати и работодатели ще предложат на правителството, ще стане ясно след пресконференцията им в КНСБ.

Очаквайте подробности!