Не смятам, че ще се стигне до отнемане на лицензите на електроснабдителните дружества. Това заяви пред БНР бившият енергиен министър и депутат от БСП Румен Овчаров.

Преди една година го изиграхме това. Само че тогава Бойко Борисов пращаше прокуратурата в ерепетата, по-точно в ЧЕЗ. Процедурата завърши само преди три - четири месеца.
В закона за енергетиката пише: Крайните снабдители продават на обществения доставчик количествата електрическа енергия, която са закупили по чл.162 и чл.31 от Закона за енергията за възобновяеми източници по цената, по която са я закупили.

Крайните снабдители са ЕРП-тата, а общественият достачвчик е НЕК. НЕК не я плаща и ЕРП-тата изпадат в тежко състояние. Това, че ДКЕВР не си е свършил работата...

Смешно е да се твърди, че със задълженията към НЕК е застрашена сигурността на страната.

Националната електрическа компания е в тежко финансово състояние. Причините са разходите по проекта "Белене", крайно непоследователната, вредна политика на ГЕРБ. Сега вместо да има работещ блок в "Белене", НЕК трябва да плаща задълженията, които е взела по проекта "Белене". Няма откъде да ги вземе освен от нас.

Правителството от 2013-а година не направи нищо по-различно от това, което правеше Бойко Борисов. За съжаление БЕХ вече не може да взима заеми. В ДКЕВР са решили за последно да изтупат чувала. Когато не се търсят решения, а се правят пиар акции, така е.

Аз бях против приватизацията на ЕРП-тата. Сега се упражняваме отново. Но това е контрапродуктивно. Държава, която иска да се възстанови, няма как да гони инвеститорите. Министърът дава ултиматум и ДЕКВР дава ултиматом. Този орган не е независим.

Според Румен Овчаров цената на тока ще се увеличи след изборите за Европарламент, а новите ръководители на Българския енергиен холдинг и Комисията за енергийно и водно регулиране не са направили достатъчно срещу недофинансирането на енергийната система.