"Фискалното ограничение, което не позволява на Русия да повиши правителствените си харчове, рефлектира върху "отминалите събития" и е необходимо да бъде разхлабено", коментира за в. „Ведомости" икономическият министър Алексей Улюкаев, съобщава bnr.bg.

Държавните разходи са силно зависими от дългосрочните цени на петрола, а размерът на дълга е лимитиран до 1% от БВП. Въпреки това, ходът на тази политика е обект на критика във време, когато икономиката, ударена от западните санкции на Украйна, е изправена пред риска да навлезе в рецесия.

„Ясно е, че този механизъм на ограничаване на държавните разходи не ни удовлетворява напълно", сподели пред изданието Улюкаев.

„Отричаме възможностите, които имаме с използването на инструментите на фискалната политика, така че да не позволим на икономиката да навлезе в рецесия във време, в което по-скоро са нужни активни мерки за смекчаване на негативните последици от нарасналото геополитическото напрежение".

С настоящия си коментар икономическият министър постави отново на преден план идеологическата битка между фискалните консерватори, водени от финансовия министър Антон Силуанов, и политическите лидери, които подкрепят разхлабването на фискалната политика за насърчаване на икономическия растеж, сред които е и икономическият министър Алексей Улюкаев.

Официалните данни от петък показват, че икономиката се свива през месец юли и юни, а икономическите индикатори отчитат понижение на годишна база.

Западните страни наложиха редица санкции на Русия заради заеманата от нея позиция при конфликта в Украйна, след което Москва отвърна на удара с налагането на земеделско ембарго върху Запада.

Икономическият министър заяви, че ако дефицитът бъде повишен до 2% от БВП, Централната банка може да подпомогне неговото финансиране чрез активни операции на открития пазар, изкупувайки ДЦК от търговските банки.

Освен това, допълни той, Русия може да заеме повече дългосрочен външен дълг от Азия. Ако заемните средства бъдат насочени към „продуктивните" сектори и инфраструктурата, допълнителната ликвидност няма да повиши инфлацията.

Подобни популистки изказвания няма как да не бъдат оспорени от финансовия министър, според който стабилността на държавните финанси и съществуващите ограничения при разходването на публични средства и увеличаване на дълга не трябва да бъдат променяни. Освен това, трябва да се има предвид и факта, че едно понижение на цените при горивата може да се отрази негативно върху приходната част на бюджета.