Недостигът на захар в световен мащаб може да се окаже по-голям от предвиждания досега, твърдят от австралийската агенция за пазарни анализи Green Pool Commodities Specialists.
Австралийските експерти се обосновават с най-силния за последните почти 20 години природен феномен „Ел Ниньо", който нанася щети на насажденията със захарна тръстика от Индия до Китайq пише Farmer.bg.
През селскостопанския сезон 2015-2016 г. предлагането ще остане с 5,6 млн. тона под търсенето, предполагат анализаторите, а корекцията спрямо предишната им прогноза през август е в посока на повишение с 22% от предвиждания тогава дефицит в размер на 4,61 млн. тона. Ако прогнозата им се оправдае, това би бил първи сезон с дефицит на захар за последните 6 години.
По данни на австралийското Метеорологично бюро феноменът „Ел Ниньо" ще се окаже най-силният от сезон 1997-98 г., максималната му мощ ще се прояви в края на годината. Метеорологичните условия ще доведат до спад на производството на захар в Южна Азия и Централна Америка, а в Индия, която е на второ място в света по този показател, то ще намалее до 26,5 млн. тона при прогнозирани досега 27,3 млн. тона, прогнозират експертите на Green Pool Commodities Specialists.
Предвиждането им за Китай вече е за производство на 9,6 млн. тона от досега очаквани 9,9 млн. тона, като от агенцията предупреждават, че корекциите в посока на понижение може да продължат.
Бразилия, която е най-големият производител на захар в света, ще преработи 595 млн. тона захарна тръстика, или с 4,2% повече от миналия сезон, но тъй като по-голяма част от нея ще бъде насочена за производството на етанол, се очертава спад при захарта от почти 4% до 30,8 млн. тона, подчертават от австралийската агенция.
Оттам очакват и рязък спад в производството на захар в Европейския съюз, тъй като дневното търсене на етанол вече надхвърля рекордно високите резултати от 2009 година.
На борсата в Ню Йорк захарта поевтиняваше през последните 4 години - най-продължителната серия на понижение най-малко от 1961 г. насам - и достигна 7-годишно дъно през август. Оттогава цената се повиши с 34%, но все пак остава с 6,5% под нивото от началото на годината. Договорите за краткосрочни доставки се сключват на по-високи цени, отколкото тези с по-късни срокове, което е знак, че предлагането се свива, отбелязват от Bloomberg.