Пентагонът планира да създаде ново военно командване за киберпространството, засилвайки подготовката си за провеждане едновременно на нападателни и отбранителни действия при компютърна война, съобщи "Ню Йорк Таймс".

Така военното командване ще подкрепи усилията на президента Барак Обама, който планира да преразгледа начина, по който Съединените щати гарантират сигурността на  компютърните си мрежи.

Позовавайки се на източници от администрацията на Белия дом Таймс предаде, че  президентът смята да създаде агенция към федералното правителство която да  координира разпределянето на милиардите долари, харчени за ограничаване на достъпа до правителствени компютри и системи за защита на фондовите борси, управлението на въздушното движение и система за контрол на трафика.

Този цивилен офис ще отговаря и за координирането на частния сектор и правителството в противодействието срещу хилядите кибер-атаки, регистрирани всеки ден срещу Съединените щати, повечето от които дело на хакери, но понякога идващи и от чужди правителства.

Очаква се Обама да подпише указ, през идните седмици, за създаване и на военна служба, която да се бори с последните.

Според Таймс, САЩ имат все по-голям брой компютърни оръжия в своя арсенал и трябва да изготвят стратегия за тяхното използване като възпиращо средство заедно с конвенционалните оръжия в широка гама от възможни бъдещи конфликти.

В публикацията се казва, че Пентагонът вече е изготвил такава стратегия, но споровете за финансирането й с Конгреса и Белия дом за сега спират нейното приемане.