Създаването на смесена комисия за мониторинг на пазарите на труда в България и Обединеното кралство и движението на работна сила, бяха основните въпроси, дискутирани на срещата на министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова с г-жа Джоан Райън, заместник-министър на вътрешните работи и един от ревностните поддръжници на тезата за пауза в свободното движение на хора, съобщиха от правителствения пресцентър.

По време на срещата бяха представени и се обсъдиха резултатите от последните изследвания за емиграционните нагласи на българите, както и разпределението им по страни. Специално бе подчертано, че българите предпочитат да работят в Германия, Испания, Португалия, Италия. В Обединеното кралство биха искали да работят едва 1300-1500 българи, което само по себе си не може да окаже натиск върху пазара на труда.

Министър Масларова проведе среща и с Дейвид Арчър, председател на Българо-британската търговска камара, членовете на която са сред едни от най-крупните инвеститори в България. Обсъдени бяха въпроси, свързани с икономическото развитие на България, двустранните отношения и перспективите от предстоящото членство в Европейския съюз. Българо-британската търговска камара традиционно развива благотворителна дейност в България и във връзка с това бяха обсъдени възможностите за бъдещото сътрудничество. МТСП ще подпомогне този процес с предоставянето на анализи за потребностите от социални услуги в общностите и в различните региони, ще оказва методическа и административна подкрепа.

Възможностите за бизнеса в България, както и икономическото и социалното развитие на страната, бяха обсъдени на среща на министър Емилия Масларова с българската общност в Лондон и със Сити Клуба в Лондон. Бяха дискутирани въпроси, свързани с професионалната квалификация на работната сила, правата и задълженията на българите след присъединяването на страната към Европейския съюз, включително и при преноса на пенсионни и други социално-осигурителни права. Министър Масларова изказа благодарности към представителите на българската общност за техния принос за формирането на позитивни нагласи в гражданите и изрази увереност, че само когато обединим усилия, европейският проект на България ще успее.

По-рано през вчерашния ден, министър Масларова се срещна с една от най-влиятелните Агенции за икономически и политически анализи във Великобритания - Policy Exchange. В разговорите взеха участие и представители на британските медии „Индипендънт", „Таймс", „Файненшъл таймс", ВВС, представители на научните среди и дипломати. Министър Масларова представи позитивните тенденции в икономическото развитие на страната като една добра основа за провеждането на балансирана социална политика. Специален акцент бе поставен на процесите на пазара на труда, подчертано бе, че равнището на безработица устойчиво намалява и вече пети месец е под 9%, а през последните месеци е 8,4%, което е съизмеримо със средното равнище на безработицата в Европейския съюз. Една от основните теми на разговора бе свободното движение на хора след присъединяването на България към Европейския съюз.

Министър Масларова представи възможностите и ангажиментите на страните-членки и България за уреждане на въпросите, свързани с управлението на миграционните процеси. Тя заяви, че България не е заплаха за пазара на труда на нито една страна-членка на Европейския съюз и допълни, че няма индикации за масова емигрантска вълна, сравнима с тази от близкото минало. Специално внимание бе отделено на факта, че българската общност във Великобритания е много добре интегрирана в Обединеното кралство и не е криминогенен фактор.