От страните от Европейския съюз - според резултатите за първата половина на 2024 г. - най-зависима от вноса на петролни продукти е Малта. Това пише РИА Новости, като се позовава на данни от статистическата служба на ЕС, Евростат.
Отбелязва се, че при Малта съотношението между вноса и обема на петролните продукти (бензин, дизел) месно производство е 622%, т.е. вноса превишава над 6 пъти производството на територията на страната. Следват други държави от ЕС, при които вносът на бензин и дизел превишава в пъти местното производство: Холандия (304%), Словения (210%), и Латвия (133%), Естония (125%).
Повече от половината от необходимите им петролни продукти внасят от други държави и: Дания, Ирландия, и Словакия.
Висока зависимост от вноса на петролни продукти се наблюдава и при: Швеция, Финландия, Франция, Унгария, Австрия и Чехия (около половината от необходимите петролни продукти), обобщават анализаторите.
Слабо зависими от вноса на петролни продукти, според данните за първата половина на 2024 г., са: България, Испания, Полша, Португалия, Румъния, Германия, Гърция и Испания. Тези страни купуват от чужбина около една трета от общите си потребности от петролни продукти. За Италия и Литва този показател е само около 25 процента, според изчисленията на експертите.
Наскоро беше съобщено от РИА Новости - позовавайки се на данни от Евростат и платформата на ООН Comtrade - че Франция е силно зависима не само от вноса на петролни продукти, но и от доставките на уран от Русия. Експертите подчертават, че за периода от януари 2023 г. до юни 2024 г., 60% от целия внос на Франция на уран е от Русия. Сред другите активно купуващи руски уран "неприятелски" за Русия държави, са Германия, Южна Корея и доскоро САЩ.