Пречиствателните станции за отпадъчните води в курортите и вилните селища по Черноморието да се изграждат чрез публично-частно партньорство, защото държавата не може да поеме такъв ангажимент.

Това препоръча министър Джевдет Чакъров на кметове от черноморските общини, с които на среща днес в Министерството на околната среда и водите обсъди проблема с пречистването на отпадъчните води по черноморското ни крайбрежие.

Ще окажем пълно съдействие, включително и финансово, за проектиране и изграждане на пречиствателни съоръжения в населените места по Черноморието, но за изграждането им в курортите и вилните селища ангажимент трябва да поемат инвеститорите, а там, където има смесени форми - населено място и курорт - да се строят чрез публично-частно партньорство, каза министър Чакъров.

Изцяло подкрепяме становището на министър Чакъров да се търсят възможности за изграждане на пречиствателни станции чрез публично-частно партньорство, инвеститорите трябва да поемат ангажимент за финансиране на тази инфраструктура, за да не се допуска, както е в момента, туристическата инфраструктура да изпреварва инженерната, коментира кметът на Бяла Илиян Цонев. 

Представителите на общините се обединиха около виждането, че пречиствателните съоръжения за отпадъчни води трябва да бъдат реализирани чрез интегрирани водни проекти, които предвиждат изграждане на канализация, колектори и пречиствателни станции.

Министър Чакъров съобщи, че предстои България да постигне изпълнение на много високи критерии за качеството на крайбрежните води, което налага решаването на проблема с пречиствателните станции в кратки срокове.