Отбележете в календарите си - светът има само няколко седмици да предотврати опасно забавяне на глобалната икономика, предупреждават от CNN Business.

През следващият месец две важни събития ще окажат сериозно отражение върху икономиката през 2019 година. В зависимост от това какво се случи след тях, тя може да се справи с очаквания спад или да изпадне в рецесия, посочват от медията.

Тук се имат предвид предстоящите разговори между САЩ и Китай относно техните търговски отношения и това дали двете държави ще успеят да постигнат споразумение в тази посока или ще продължат да налагат нови и нови мита.

"Ескалацията на търговския конфликт може да засегне забавящата се китайска икономика, повличайки и други държави, които разчитат на азиатската държава за растежа си", се казва в публикацията.

От друга страна до 29 март Европейският съюз (ЕС) и Великобритания трябва да намерят решение за това как точно ще се случи Брекзит. При липса на сделка между Лондон и Брюксел, това може да окаже тежък натиск върху европейската икономика в следващите месеци.

В допълнение все още не е преминала опасността от въвеждането на американски тарифи за вноса на европейски автомобили. В момента министерство на търговията в Щатите подготвят доклад в тази посока, който трябва да бъде изпратен на президента Доналд Тръмп до края на тази седмица.

Глобалната икономика вече се забавя и Международният валутен фонд (МВФ) преди време предупреди, че това състояние ще се влоши, ако търговските конфликти продължат да се задълбочават.

Трябва да се отбележи, че Европа и Германия в частност са изложени пряко или косвено и на трите търговски диспута. Най-голямата икономика на Стария континент е зависима от големия си износ за Китай, а забавянето там, успоредно с хаоса около Брекзит, може бързо да повиши риска от рецесия в страната.

"Следващите шест седмици ще бъдат са от решаващо значение", казва Флоран Хенсе, който е икономист в германската банка Berenberg. "Ако всички тези три риска се материализират, опасността Германия да изпадне в рецесия ще нарасне значително", предупреждава той.

Въпреки наличието на вътрешни проблеми, анализаторите посочват, че бъдещото развитие на германската икономика по-скоро ще бъде предопределено от преговорите в Пекин, Брюксел, Вашингтон и Лондон, а не от действията на Берлин.

"Това не е в ръцете на Германия. Докато външната среда остава слаба, няма как да очакваме възстановяване вътре в страната", смята Феликс Хуефнер от UBS.