Цените на електроенергията в Европа подскочиха във вторник, след като най-големият производител в региона намали прогнозата си за очаквано количество ядрена енергия за втори път в рамките на месец — пореден знак, че зимната енергийна криза на континента не е приключила, пише Bloomberg.

В Германия цените се покачиха с 5,5 процента, а във Франция с под 1 процент.

Късно в понеделник Electricite de France SA (EDF) намали прогнозата си за производство на ядрена енергия за 2022 г. до между 295 и 315 тераватчаса, при между 300 и 330 тераватчаса по-рано.

Ядрените реактори на EDF са гръбнакът на все по-интегрираната енергийна система на Европа и изнасят огромно количество електроенергия в съседните държави. Те обаче са все по-ненадеждни заради дълги период на планирани и непланирани ремонти.

Спирането на работата им, в комбинация с най-ниските запаси на природен газ в историята за този период от годината, повиха цените на електроенергията до ркеордни нива през декември. Оттогава има лек спад, но трейдърите остават внимателни.

Но дори и с прекъсването на работата им, Франция е най-големият нетен износител на електроенергия през второто полугодие на 2021 г., изнасяйки еквивалента на 10 процента от търсенето в страната в чужбина. По-малкото количество ядрена енергия през 2022 г. вероятно ще намали износа към страни като Германия и Великобритания, които ще трябва да разчитат повече на природен газ и въглища.

Природният газ също тръгна нагоре

Във вторник цените на природния газ също се покачиха, след като износът от Русия намалява, а американският президент Джо Байдън заяви, че "Северен поток 2" ще бъде спрян, ако Русия нападне Украйна.

Цените в Нидерландия, следени на целия континент, се покачиха с 4,3 процента до €83 за мегаватчаса.

Една от причините за енергийната криза на Стария континент са исторически ниските запаси на природен газ в хранилищата — ситуация, която бе влошена от намаления износ на газ от Русия към Европа, както и геополитическото напрежение около Украйна. "Северен поток 2", който трябва да свърже Русия и Германия, е в процес на одобрение.

Байдън заяви, че спорният газопровод ще бъде спрян, ако президентът на Русия Владимир Путин нареди инвазия в Украйна. Макар че вече има над 120 хил. войници покрай границата, Путин твърди, че няма планове за атака.