Tawo е текстилен производител, базиран във Варшава, за който надали сте чували. Това, с което той може да бъде интересен, е фактът, че представлява един добър пример за състоянието на пазара на труда в Полша. А той е валиден в по-голяма или в по-малка степен за останалите страни в Централна и Източна Европа.
"През последните три години за нас е напълно невъзможно да намерим дори един поляк, който да наемем на работа", казва мениджърът на компанията в отдел "Човешки ресурси" Александра Русинска.
Компанията е доставчик на тъкани, които се използват в матраците на гиганти в мебелната индустрия като IKEA. Тя обаче е част от хилядите фирми с дейност в на най-големият източноевропейски пазар, които не могат да се справят с липсата на работници, разказват в свой репортаж от Bloomberg.
Според данните от доклада Drivers and Disrupters Report Полша е една от страните, които са на едно от последните места в света по ръст на работната сила. Решението за фирми като Tawo е в наемането на мигранти. В момента 15 от общо 65 заети в компанията са граждани на Украйна или Беларус.
Властите във Варшава обаче не са съгласни, че това решение на проблема е подходящо. На фона на ниската раждаемост в страната, те хвърлят усилията си в това да увеличат детските надбавки и другите помощи за семействата в опит да ги стимулират да имат повече деца.
Унгария също има опит в тази посока, като там държавата субсидира закупуването на седем местни автомобили за семейства с най-малко три деца. Домакинствата с повече от три деца пък могат да кандидатстват за държавна подкрепа за покупката на жилище или да се възползват от данъчни облекчения.
Въпреки мерките в тази посока демокрафските предизвикателства продължават да са на дневен ред за региона. И според изчисленията на Международния валутен фонд (МВФ) тази тенденция няма да се обърне и до 2050 година ЦИЕ ще изгуби една четвърт от работната сила, с която разполага в момента.
Конкретно в случая с Полша страната трябва да се справи с отлива на работници, насочили се към Западна Европа след присъединяването към Европейския съюз. Повече от 2 милиона поляци живеят във Великобритания и Ирландия.
Анализаторите прогнозират, че населението от 38 милиона души в страната ще се свие с над 7% през следващия четвърт век. Към края на този период всеки втори поляк ще е над 50-годишна възраст.
"Работодателите започнаха да намаляват производството и поръчките си, защото не знаят колко време ще им отнеме да наемат служителите, които са им нужни", казва Магдалена Дерлац-Поплавска, която е собственик агенция за подбор на кадри в Полша.
"В един момент това ще има негативен ефект върху икономиката", допълва тя.
По думите на Филип Дабровски, който ръководи компания за онлайн доставки на храна, Полша трябва да предприеме спешни мерки в тази посока. "Наистина трябва да намерим изход от ситуацията преди да е станало прекалено късно", казва той.
IvoAndonov
на 30.10.2019 в 17:12:43 #1Това е положението. Како друго можеше да стане? Ниските доходи в Източна Европа изгониха милиони работници, които с доходите в родните си страни не биха могли да просъществуват физически. Парадоксално на общото мнение за изтичането на умове, най - голяма част от заминаващите са работници, които не са сред най - високоплатените (съответно образовани) в своите страни. В чужбина работят обща работа - на полето, в цехове и фабрики, в строителството, гледане на болни възрастни хора.Сега тези хора са адски необходими в родните си страни, но въпреки това работодателите не са склонни да дадат подобаващо възнаграждение, което поне по ППС да е съпоставимо с това в Западна Европа. В същото време в Източна Европа няма приходящ поток от мигранти, желаещи да работят. Притеснителното в България е, че има много ромско население, което няма трудови навици и образование, а то ще се увеличава. Българските семейства от своя страна често имат по едно дете и приветстват то да замине да учи в чужбина, където впоследствие и ще остане.