Васил Велев е изпълнителен директор на "Стара Планина Холд" АД и председател на Управителния съвет (УС) на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), в която членуват над 10 000 компании с над 500 000 души персонал. Money.bg говори с него за потенциала на българската икономика и пречките пред постигането му.
Господин Велев, как оценявате развитието на българската икономика през тази година и какви са очакванията Ви за следващата?
Българската икономика се представя добре тази година, като има много външни причини затова. Ръстът на БВП е от порядъка на 4%, предвиждаме да се запази и следващата година. Според нас обаче има по-голям потенциал за развитие на икономиката. Това, което задържа този потенциал, е недостигът на човешки ресурси. Предприятията по места масово отказват поръчки поради причината, че няма кой да ги изпълни. Има оборудване, има технологии, има пазари, но няма хора. Тази причина не е от вчера, но става все по-остра. Наличният персонал е ограничен, но и полагането на извънреден труд е силно ограничено от законодателството.
Така като се изчерпа този лимит няма други фактори, които да помогнат освен вноса на човешки ресурси, който е изкуствено затруднен у нас. Има създадени редица ограничения, които европейското законодателство не ги предвижда, те са местно решение. Така например едно предприятие не може да има повече от 10% заети от трети страни. Синята карта важи само за ИТ сектора, сезонната заетост не важи за строителството и т.н. Има редица ограничения, които възпрепятстват вноса.
Ние имаме спогодби за износ на човешки ресурси с Швейцария, с Германия и други, но нямаме спогодби за внос. Ето защо България е на последно място в ЕС по заети граждани на трети страни в икономиката си. Това е факторът, който на първо, второ и трето място ограничава по-осезаемият ръст на българската икономика.
След него се нареждат други фактори като не доброто регулиране. В тази посока вече има предприети мерки, които вече дават резултат и е приоритет даже на правителството. Относно вноса на човешки ресурси има какво още да се желае. Ние следим процеса и предложихме да се подпишат спогодби със страни като Украйна и Молдова, където има българска диаспора, с Армения, с Виетнам, чиито граждани добре се интегрират в България и с които имаме опит от миналото.
Кои сектори се задъхват от липса на кадри?
Не можем да отделим конкретни сектори. Всички сектори имат недостиг на персонал и то с всякаква квалификация. Ние само в 6 сектора идентифицирахме недостиг в момента на 80 000 работници. Оценката е, че в средносрочен план на нас ще ни трябват в порядъка на 500 000 работници, които трябва да внесем. Образованието е важен фактор, но дори моментално да се извърши радикална реформа, това ще даде ефект на пазара на труда между 5 и 10 години, а нас ни трябват хора днес. Освен това от пазара на труда поради демографската картина и тенденции и поради миграцията излизат повече хора, отколкото влизат. Така че ние няма как да минем без внос на персонал. Колкото по-бързо го разберем, толкова по-малко ще бъдат пропуснатите ползи.
В такъв случай при този недостиг на работна ръка ще продължат ли заплатите да растат или ще има забавяне?
Заплатите ще продължат да растат, защото ние имаме догонващо развитие, защото икономиката ще продължи да расте. Но заплати има и в бюджетната сфера. За да има по-високи заплати в бюджетната сфера, трябва да има и повече приходи в нея. За целта трябва да има повече добавена стойност, която трябва да има кой да я създаде. И когато няма хора се пропуска възможността да се създаде повече приход в бюджета.
А защо смятате, че повишаването на миналната работна заплата е вредно?
Повишаването на минималната работа по принцип не е вредно. И това е неправилно цитиране (б.р. "от медиите"). Ние казахме, че е вредно административното повишаване на минималните осигурителни доходи. Беше цитирано погрешно, очаквам да кажат утре, че изобщо е вредно да се плащат заплати. Такова нещо не сме казвали.
Минималната работна заплата трябва да съответства на обичайните съотношения към средната заплата. В ЕС съотношението минимална-средна е 43%, а у нас е над 50%. Това е ненормално, в Чехия например е 35%, в САЩ 30%, Индия и Китай - под 30%. Това до какви проблеми води? Води дотам, че нискоквалифицираните работници и служители все по-трудно си намират работа, защото те не могат да изработят изкуствено определената административно висока минимална работна заплата спрямо средната. Тя не е висока спрямо европейското равнище, но тя е висока спрямо БВП на глава от населението. Ако отнесем минималната работна заплата към БВП, произвеждан от 1 зает у нас, ние имаме четвъртата или петата най-висока минимална работна заплата в ЕС. Т.е. ние апелираме за изработване на прозрачен механизъм, който да позволява по един прозрачен начин договоряне на минималната работна заплата на база на икономическите дадености.
Разбрахме, че един от основните пречки пред развитието на икономиката е пазарът на труда. Има ли други мерки в други области, които могат да стимулират растежа?
Да, разбира се. Сигурността на собствеността, реформата в сектор сигурност, реформата в държавната администрация, електронизация на управлението. Изобщо целия набор от мерки, който бизнесът предлага за намаляване на административните тежести и по-добро регулиране. Всичко това би довело до една по-добра бизнес среда и до ръст на инвестициите. Знаете, последната година ние имаме отрицателен ръст на чуждите инвестиции в дялов капитал. Т.е. повече са напуснали страната, отколкото са влезли. Същото е и що се отнася за разходите за дълготрайни материални активи. Там имаме двуцифрен спад вече втора година, което никак не е добре. Очевидно колегите предпочитат и притиснати в нуждата да инвестират повече в човешки ресурси за сметка на инвестиции в материални активи и технологии. Оттук имаме и този ръст на средната работна заплата с 10%, а за последните десет години тя е нарастнала над 3 пъти.
ludmil-traykov
на 10.05.2018 в 18:24:03 #20Не да внаясят работници,а да се изнасят те.Малките заплати свалят стандарта на живот в ЕС.
IvoAndonov
на 27.02.2018 в 10:48:37 #19Този си представя данните както му е изгодно. Пълен паляк! Смешник! Не може да търсиш еднакво съотношение без оглед на абсолютните стойности!!! Набий си го в тъпата глава паляк! МРЗ в България е 510лв бруто = 400лв нето! Това не е заплата, с която някой би могъл да се издържа, камо ли да работи за нея!Защо да работи, по добре да си почива на работа и да търси от къде какво може да открадне! Елементарна психология. Ако го уволнят - голям праз, все тая откъм доход. Да не говорим че е обидно. Да не говорим, че мин.заплата се плаща за длъжности, които предполагат тежък физически труд, който е много натоварващ организма, изтощаващ. Да речем мъкнене на стока, безалкохолни туби, зареждане на коли (дишаш изпарения), чистачки, камериерки - много тежка работа и много други. Този труд не е 400лв според мен. Цените в магазина не ги интересува колко ти е заплатата, наемите и жилищата също. Да не говорим за един стар автомобил дори колко пари трябват за поддръжка. Зъболекари - мноого скъпи. Храна дори - безбожни цени. За мен МРЗ трябва да е около 1000лв нето или 1280лв Бруто! От там нататък другите икономически кодове нагоре. Говоря при настоящите цени. Не можели да ги изработят? Ами ще се преструктурира бизнеса, много ще отпаднат, ще останат високопроизводителните, машинни или компютърни бизнеси, само големи хипермаркети с голяма икономия на мащаба. Никъде в западна Европа бизнеса не е като в БГ: на всеки ъгъл магазин за цигари и алкохол, банички, пици, магазини, мартенички, кафенца. Разходете се - няма такова нещо. Там са само големи вериги с национално покритие, голяма икономия от мащаба. Произиводствата също! Айде стига сте хленчили. Оправеде си ВИЕ (работодателите) прозиводителността, защото това тръгва от вас и има 2 000 000 човека, които биха се върнали без да имат нужда от виза!!!
dimo-hristov
на 22.11.2017 в 09:48:22 #18Дивите капиталисти в България, на които тоя Велев е организационен шеф, са виновни от страната да имигрират 2 милиона най-читави българи, настоящето и бъдещето на България. Тоя мръсник, вместо да ми прави смешни статистики, да прокламира да се изравни главната статистическа величина, средна работна заплата на Западна Европа и България. Митовете, че производителността на труда у нас била ниска, не е вярно. Ниско е заплащането. И всички западни капиталисти , дошли да инвестират у нас, идват точно заради това, но попадат в собствения си капан. Щом не плащаш като в Европа, хората ти бягат и от теб и ходят там, откъдето си дошъл. Просто и ясно като бял ден!
dimi-ileiev
на 21.11.2017 в 18:42:10 #17Bacил Beлeв: Бългapия тpябвa дa внece 500 000 paбoтници oт чyжбинa Терорист търси работа: пазарът на джихад след ДАЕШ https://misal.bg/jihad-labor-market/ : Bgflag:
stoil-stoilov
на 20.11.2017 в 06:34:02 #16Predvaritelno se izviniavam che kirilicata mi ne raboti samo da dopalnia bokluciiiiiiiiiiiii Dolni,Mrasni,Gadni,Mazni,Greshni,Kradlivi pak se karate vav narodnoto sabranie vapreki obeshtanieto koeto dadohte na naroda ce shte rabotite zaedno ISUSE HRISTE az Stoil Stalinov Stoilov vav imeto na bog te molia moliate nakaji gi vsichkite do edin (sega) te unischtojiha tvoiat narod GOSPODI molim te gospodi spasi ni od tiah AMIN
emil-zamfirov
на 19.11.2017 в 17:08:32 #15трябва да СИ ВНЕСЕ СВОИ БЪЛГАРСКИ 500 000 работници от чужбина а не някви терористи и чалмари.
kamen-ivanov
на 19.11.2017 в 14:39:34 #14Трябват балъци от чужбина, щото нашите не кълват.
SKS
на 18.11.2017 в 22:21:53 #13Лошоооооо! Никой не иска да работи без пари! Човешките ресурси се изродиха жестоко!
ventsislav-stanchev
на 17.11.2017 в 14:47:17 #12Дава се прекалена свобода на бизнесмена и бизнеса да прави каквото си иска, младите хора ги уволняват на 4тия ден щото някой е решил че образованието не става и че не иска да даде 2-3 бона за обучаването на персонал, просто иска да печели по 2000% от работника на месец.
ventsislav-stanchev
на 17.11.2017 в 14:42:02 #11Има недостиг на кадри само в туризма и това е защото хотелите и ресторантите общо са сигурно повече от хората в България. И точно туризма внася най-много чуждоземци тука. Иначе по нашему младите са виновни за туризма естествено.Освен това голям проблем е че около 70% от работата в държавата е нискоквалифицрана и всъщност квалифицирни кадри работят за много по-малко отколко би трябвало. Даже и великото ИТ в България (понеже това е моята сфера) започва да затъва лека полека покрай Американските истории. Безработицата 11.5% а не 4% както пише в некадърните БГ медии.
velotRotkiv
на 17.11.2017 в 06:48:55 #10Нормално е капиталистите да искат евтина работна ръка от Украйна, Молдова и други полу-държави - все пак евтината работна ръка ще конкурира местната, а е ясно, че когато имаш недостиг на работници, тоест повече търсене от предлагане, се създават предпоставки за покачване на работните заплати. Митът за квалифицирането на работниците е пародия, защото капиталистът може да инвестира част от печалбата си и да обучи персонала си както го и преквалифицира и обучава, когато нови технологии или методи на производство се появат на пазара. Тези паразити държат способите за производство в ръцете си, но са вечно недоволни, защото не могат да извлекат повече печалба от текущите обстоятелства и са застрашени дори да вдигат заплати в последствие. Интересното в случая е, че в изказването му можеш да прихванеш какво е отношението на един капиталист към работниците - като към стока. Говори за вноси и износ, сякаш говори за картофи, а не човешки съдби. "Капиталистите ще ни продадат и въжето, с което ще ги обесим." :
rumen-boyadzhiev
на 16.11.2017 в 14:08:39 #9Палячо,вьрни прогонените Бьлгари в Родината им ,а ти вземи се грьмни !!!
semes-abramovich
на 16.11.2017 в 09:09:05 #8Не познавам лично лицето Васил Велев, както не познавам реалната дейност на цитираните организации. До момента в своята практика не съм работил с фирма или структура, която по някакъв начин да е имала отношение към тях. Какво искам да споделя. Определено г-н Велев е незапознат с реалността в Азия и Далечния Изток, съдейки по това, което твърди. Не знам откъде черпи статистическа информация, но в случая тя е изведена от цялостния контекст. Какво би следвало да разбираме под "нискоквалифициран труд"? Ако г-н Велев бе запознат с реалната икономика би следвало да знае, че дори в най-изостаналите държави (които се развиват много по-бързо от БЪлгария) нискоквалифицираният труд се извършва с помощта на високопроизводителни машини. Минималните изисквания в едно производствено звено са средно образование и много добра техническа подготовка. Всеки един завод отделя по 30% от печалбата си за преквалификационни курсове и усъвършенстване уменията на персонала. Да не говорим за раздаването на т.н. "социални бонуси", които са задължителен елемент от съвременният мениджмънт. Моля да бъда извинен за следващата констатация, но тя лесно може да се докаже. Господин Васил Велев е абсолютно некомпетентен (независимо каква диплома притежава) в областта, за която претендира да има някакви познания. Този човек би следвало да премине специализиран курс на подготовка за да се научи на елементарни неща. Определено такъв човек не само, че не заслужава моето доверие, но и лично аз бих информирал всички мои познати и структури, да бъдат предпазливи, ако някой ден по случайност се окаже, че той има желание да развива съвместна дейност с някои от тях. Определено г-н Велев няма и най-малка представа от реална икономика, да не споменаваме за такива неща като "фирмено разузнаване". Ако имаше едва ли би изказвал подобни, абсурдни твърдения, като идеята за "внос" на чуждестранни работници. Ако този човек е в УС на работодателски съюз не знам какво да си мисля за този "съюз". На мен лично ми прилича на престъпна структура с неясна цел.
steiner
на 16.11.2017 в 02:36:20 #7Емигрирайте,братя!Всеки ,който е кадърен ще се оправи на Запад.България отдавна е само географско понятие.Ще се връщате през лятото на почивка,за да понапълните хазната и да има,какво да лапат "политици' и "държавници",като този Велев.
zhika-todorov
на 15.11.2017 в 21:46:50 #6Как не Ви домързя да пишете толкова много .Не съм чел цялата статия,достатъчно ми беше първите няколко реда.Пълни глупости,простотии. .....Сигурно е на Другаря/Господин Велев туй Money.bg....
Gomel
на 15.11.2017 в 20:55:29 #5Измества се фокусът на проблема с кадрите - недостигът е в кадрите от висшия мениджмънт. Няма знаещи, можещи, мениджъри по призвание, със замах!!! Пълно е със сульовци и пульовци, дребни, комплесирани типове, използващи властта, само и единствено за лично облагодетелстване и служебни злоупотреби, като този индивид от т.нар. "робовладелчески" капитал. Има ли истински мениджъри, останалото ще се оправи по естествен път! Всичко опира до правилни стратегии, политики, мислене, потенциал и т.н., все понятия, които липсват на нашите комплексирани мениджъри!
Baian
на 15.11.2017 в 20:52:08 #4Тоя плужек е един от най долните антибългари ,които са се пръквали и всичките му изказвания са против България.Бесилка за такива.
Ветеран
на 15.11.2017 в 18:14:20 #3Изключително слабата квалификация на работодателите (в голямата си част - комунистическа номенклатура) е причина за ниска производителност на труда и малък БВП на глава от населението. Никой не говори за този проблем, а той е в основата на недостатъчния растеж на българската икономика. Българските кадри бягат, а пишман - работодателите ще търсят квалификация от чужбина, при това от Молдова и Украйна! Да се смееш ли, да плачеш ли!? Нужни са чужди инвестиции от доказани компании, но т.н. едър роден капитал не го позволява с помощта на подвластното му правителство и корумпираната съдебна система. Защото, подложени на конкуренция, тези некадърници скоропостижно ще фалират. Колко време, обаче, е необходимо на българите да проумеят нещата и се вземат в ръце?
jasentcho
на 15.11.2017 в 17:59:27 #2Няма защо да се притеснява човекът, до 2020-2022 година ще дойде поредната криза (няма да ви кажа кое ще я предизвика, да гадаете!). Тогава всичко ще си дойде на мястото. Няма да има поръчки, ще има бол работници. Особено неквалифицирани. Ще се чудят тук ли да стоят за 400-600 лева или в чужбина горе-долу за толкова евро, които ги харчат там и положението е все зле. По скоро ситуацията е весела, ама българинът често се хвали, оплаквайки се от нещо. Ако е по-весело положението : "Няма никакви поръчки, работниците гадаят точно кого ще изгоня!", гаранция давам, че най-късно 2022 ще сме именно на тоя хал. Сегашната ситуация само ще е мечта.
Kopp
на 15.11.2017 в 17:38:04 #1Този човек се прави на луд! Няма кадри, защото няма заплащане! Нищо повече! И кого ли ще внесе, за да работи за жълти стотинки?! Времето на рабския труд изтече!