Въвеждането на еврото като официална валута в Средна и Източна Европа е блокирано - пише електронния Stuttgarter Zeitung. Само Словения може да се радва, че в края на изтичащата година ще се присъедини като 13-ти член на евро-клуба. Но за другите нови страни от Източния блок е още рано, в обозримо бъдеще, да сменят националните си валути с валутата в Общността - главните причини за това са бюджетните дефицити и опасенията от инфлация.

Еуфорията на голямото евро-разширяване от 1 май 2004 породи нереалистичната прогноза, че до края на десетилетието валутата в обединените европейски страни ще бъде една и съща.

Затруднения марш на еврото на Изток създава притеснения в ЕС. Често се поставя под съмнение целесъобразността на критериите на Маастрихт за встъпване в съюза. Логиката е следната - повишените икономически очаквания предизвикват голям икономически ръст. Но ръстът на икономическата активност неминуемо е придружаван и от инфлационен ръст. Затова новите членки не трябва да се поставят пред същите критерии както развитите икономики.

Но „старите" членки на ЕС като например Германия и Франция споделят желязната логика, че „Благонадеждността на еврото не трябва да пострада". На срещата на върха в юни те взеха решение, че Литва поради незначителното превишение на инфлацията с 0,1% не може да въведе евро. Разочарованието бе някак си преглътнато и президентът на страната предложи нова отправна дата за смяната на валутите - 2009 г., но експерти отлагат за 2010 г.

Въобще, в Балтика сроковете трябва да се преразгледат - въвеждането на евро в Латвия по думите на външния министър ще „почака" пет-шест години; а в Естония въобще се отказват да се ангажират с твърди дати.

Словакия се придържа към предварително обявения срок 2009 г. В съседна Чехия, напротив, срокът 2010 г. вече се отлага и Централната банка се прицелва в 2012 - 2013 г.

Унгария е големият дефицитен длъжник на Европа. Там новата задлъжнялост от 10% от БВП ще накара еврото доста да почака, преди да влезе в страната. В Полша някогашното евро-вдъхновение вече е отшумяло: по мнението на консервативното правителство чак през 2010 г. гражданите ще решават за въвеждането на еврото.

Позицията на ЕС е, че в присъединителния договор е записано, че трябва да се премине към евро, но „никой не може да бъде задължен".

Германия, която от 1.01.2007 ще води за половин година делата на Европа, няма да избегне сблъсъка с темата за въвеждане на евро. Двата средиземноморски острова Малта и Кипър се стремят към това в 2008 г. Ще има много свързани с общата валута проверки.

В Малта например има твърде голям инфлационен риск. Това обаче не пречи на острова да обнародва дизайна на новата евро-монета: малтийски кръст, мегалитен храм и държавния флаг.