Съзнателно и целенасочено се цели унищожаване на ВЕИ секторът с цел на негово място да бъдат инсталирани огромни мощности и така енергийната ни зависимост от Русия да стане още по-голяма. Това заяви председателят на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русинова по време на кръгла маса с тема "Развитие на енергийния пазар в контекста на зелената икономика" организиран от НДСВ.

На събитието присъстваха още председателят на НДСВ Антония Първанова, председателят на Асоциацията по биомаса и Асоциацията за енергийна ефективност Андрей Бъчваров и др., Сред поканените бяха и представители на Електроенергийния системен оператор, Министерството на икономиката и енергетиката, както и членът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Еленко Божков.

Русева защити тезата си че се готви фалит на ВЕИ сектора с това, че инсталираната мощмност на централи произвеждащи ток от слънце и вода е приблизително толкова колкото два ядрени реактора. Председателят на фотоволтаичната асоцияция посочи, че в момента за ВЕИ производителите има три ограничителни мерки, които ги лишават от пригоди.

Първата е наложената такса от 20% върху приходите от произведената електроенергия, втората е ограниченията, които Електроенергийният системен оператор налага заради ниското потребление и третата е наложената от ДКЕВР такса от 2.45 лв. на произведен мегават час зелен ток.

След въпрос на Money.bg стана ясно, че фотоволтаичните и ветроцентралите не  могат да продават на свободния пазар електроенергията която ЕСО насилствено ограничава.Според Русева още през този месец много от ВЕИ централите няма да могат да плащат своите кредити към банките и най-вероятно ще фалират, а до средата на годината това се очаква да засегне и почти целият сектор.

Бившият изп. директор на ЕСО и настоящ преподавател в ТУ- София Валентин Колев, който също присъства на кръглата маса заяви от своя страна, че регулираният пазар на електроенергия в България е около 3.2 млрд. лв, от които за ВЕИ производителите отиват близо 1 млрд. лв., а за ТЕЦ-овете "Марица изток 1" и "Марица Изток 3", които са със дългосрочни договори приблизително същата сума.

Проблемът е, че тези два компонента произвеждат само 30% от електроенергията в страната, а за производството на останалите 70% се заплаща едва 1.2 млрд. лева. По думите му тези дисбаланси са една от основните причини за състоянието на енергетиката у нас.Той посочи, че към настоящия момент е трябвало да има повече централи работещи на биомаса защото те също спадат към възобновяемите източници но в същото време могат да работят почти целогодишно с режим като на топлоелектрическите централи.

От своя страна Андрей Бъчваров от асоциацията за биомаса посочи, че в момента има инсталирани около 20 мегавата такива централи работещи с отпадни продукти от горското и селското стопанство. До края на следващата година се очакват инвестиции в нови 20 мегавата, но по този начин отново страната ни няма да може да достигне 200 мегавата залегнали в плана на ЕС за намаляване на енергийната зависимост и понижаване на въглеродните емисии.

По време на събитието лидерът на НДСВ и депутат от движението Антония Първанова посочи, че в Европа е започнала работата по идеята за обща умна електропреносна мрежа, която ще направи енергийната система на континента едно цяло. На този етап е странно, защо България не участва по никакъв начин в тази инициатива, допълни Първанова.