Трите български града Велики Преслав, Шумен и Каспичан ще работят по обща концепция за развитие на туризма. Вече е изработен подробен план в различни направления за промяна на начина, по който се привличат туристи, заявиха за Money.bg от Община Шумен.

Общата концепция включва по-голямо популяризиране на историческите забележителности в региона, по-координирана работа с местата за настаняване и активна дейност в социалните мрежи. Според кмета на Шумен Христо Христов това ще направи трите града по-желани места и за инвеститорите.

"Най-важно е посланието, което ще дадем на хората и на бизнеса, като обединението ще помогне това да стане по най-правилния начин. Фактът, че трите общини правим заедно този проект, ни дава допълнителна тежест и е в голяма полза на Шумен като дестинация", коментира Христов.

Снимка 293973

Източник: НИМ

Стратегията

От общината ни споделят, че идеята на трите града е да стъпят върху голямото културно-историческо наследство в региона и да направят туристически обекти по-привлекателни, за да привличат по-голям брой български и международни туристи. За целта ще се наблегне на агресивна онлайн кампания, в която освен на разкопките и музеите, ще подчертае и красотата на природата и привлекателността на различни хотели и ресторанти.

12,6 милиона лева ще струва ремонтът на жп гара Шумен

12,6 милиона лева ще струва ремонтът на жп гара в Североизточна България

Плановете са по време на дейностите да не се спира движението на влакове

Предстои изграждането на цялостна концепция около Шумен и първите български столици на България, която наред с повече туристи, трябва да доведе и до повече инвестиции в региона, вярват от Община Шумен.

"Даденостите, които притежават Шумен, Велики Преслав и Каспичан са завидни. Не мисля, че има друго място в България, което да се похвали с това огромно историческо наследство, концентрирано в един регин", подчертава кметът на Шумен.

Снимка 246387

Източник: Областна администрация Търговище

И наистина, регионът разполага с четири научни, национални, исторически и археологични резервата. Това са Плиска, Мадарският конник, разкопките на Велики Преслав и местността Кабиле. Ако се върнем назад във времето при създаването на българската държава, именно Плиска е мястото, където Хан Аспарух забива копието си. По-късно, отново от тук е началото на кирилицата и на християнството по нашите земи.

Всичко това е трябва да даде гаранция за привличане на туристи и капитал и в трите града, но само ако наистина новият бизнес план бъде изграден адекватно.