Дълго време сме гледали на водата като на наше изконно право. Но с настъплението на климатичните и демографските промени нейната стойност се променя. Природните бедствия вече не са нещо, което се случва само в другите  държави по света. В същото време потреблението на вода експоненциално нараства.

Абсолютният брой на населението и съответно търсенето на вода нараства. Нарастват и изискваните жизнени стандарти сред населението на новите икономически сили, доскоро в „третия свят". В редица региони краят на изкуственото напояване, от което зависи регионалното селско стопанство и цели икономики, се вижда в непосредственото бъдеще. Много стряскащи факти за глобалния баланс на питейните води могат да се прочетат в книгата „План Б 2.0" от американския учен и общественик Лестър Браун.

Според курса, воден от премиера на Великобритания Гордън Браун, Островът трябва да се превърне във водещ център за нови технологии за останалите страни в света. Специално внимание се отделя на изграждането на ефективна водопреносна мрежа. Филип Грийн, изпълнителен директор на една от най-големите компании за ВиК услуги във Великобритания, разговаря с The Telegraph.

„Неговата" United Utilities има пазарна капитализация от около 6.5 млрд. паунда. Грийн заявява: днес водата присъства в световните изчисления също както петролът бе в дневния ред през последните няколко десетилетия.

Засега не трябва да се плашим от воден режим - съществуват технологии като обезсоляване, които могат да гарантират доставките в дългосрочен план. United Utilities например са формирали съвместно предприятие, за да разработят технологията за опресняване на водата, като правителството на UK подкрепя изграждането на нов опреснителен завод в устието на Темза.

Наводненията във Великобритания през лятото са привлекли вниманието на британското правителство към проблема и сега компании като United Utilities изпитват огромен натиск да отговорят на предизвикателствата свързани с измененията в климата.

Едновременно с това компаниите трябва да преразгледат ценовите си стратегии, тъй като държавният регулатор определя цените на всеки пет години и времето за новото решение идва през 2010 г.

Компанията United Utilities е вложила 40 млн. паунда за намаляване на емисиите си до 2012 година, като сменя не само осветителните крушки с по-икономични, а избира също така и нови източници на енергия. Тъй като за да се отговори на новите ЕС стандарти за чистота на водите е необходимо повече електричество - и оттам въглерод -  сега отделяните газове се превръщат в електричество. Не само по-чисто, но и по-евтино. В миналото обаче просто е нямало стимул за подобно нововъведение.

Сам Грийн се отказва от луксозния си автомобил BMW 7 серия „частично от финансови, частично от екологични съображения. Просто не се нуждая от голяма кола". Той, жена му и колеги споделят автомобилния превоз.

За разлика от големите замърсители, които могат да излъчват в атмосферата въглероден диоксид на практика докато някой не ги спре принудително или пък икономиката достигне до такъв етап, че от услугите им няма да има нужда, компаниите доставящи вода за населението са пряко засегнати от промените в климата. Те трябва да вземат превантивни мерки - въпросът е какви мерки.

По изчисления на Грийн, изграждането на защитни съоръжения против бури, каквито се случват веднъж на 100 или 1000 години изискват допълнителни 1 млрд. паунда. Компанията United Utilities би могла да намери парите в срок до десет години - но от правителството зависи какво ще трябва да се инвестира.

Прогнозите са, че в следващите 25 години водата няма да поскъпва по-бързо от доходите във Великобритания.

Във Великобритания, по-специално в United Utilities, се измерват и показатели като потребителска удовлетвореност от ВиК услугите. След някои направени промени, удовлетвореността се е повишила от 45% на 80%. Изпълнителният директор в самия край на миналата година е сключил твърде изгодни договори за 1.78 млрд. паунда с инвеститори от Citigroup, продавайки им мрежата за разпространение Norweb при запазване на управлението. Свободните активи на компанията се инвестират в региони с нисък риск като Австралия и Близкия Изток.

И накрая Грийн изтъква, че дори и мудни гиганти като ВиК компаниите могат да се противопоставят, дори и да променят културата. Една от първите му заповеди като шеф в United Utilities е да забрани на гостите да се сервира бутилирана вода. „Нямам нищо против да изхарча куп пари за бутилка вино. Но отказвам да давам пари за бутилирана вода, след като имаме толкова хубава чешмяна".

Дали шефът на "Софийска вода" ще има смелостта да пие от карамелената течност, струяща от чешмите в Банишора?