Бъдещето на Бен Бернанке, който до 31 януари трябва да се яви в Сената на САЩ за да бъде преизбран за втори мандат на поста председател на Федералния резерв на САЩ (ФЕД), не изглежда толкова сигурно, пише онлайн изданието на WallStreet Journal. В края на миналата седмица броят на сенаторите, които ще гласуват против се увеличи, вкл. и членове на Демократическата партия.

ФЕД е подложен на много остра критика заради политиката си през отминаващото десетилетие на настоящия век. Според Financial Times обвиненията са за мека парична политика, дерегулиране на финасовите пазари, слаб контрол върху банките, което е довело всъщност и до възникването на финансовата криза.

Много законодатели обаче са недоволни от действията на централната банка на САЩ и конкретно от самия Бернанке и по време на кризата, вкл. и при спасяването на банковата система и конкретно на застрахователния гигант AIG, за когото бяха заделени и гарантирани $180 млрд. държавни пари.

В петък сенаторите от Демократическата партия Барбара Боксер и Рас Фейнхолд, на които предстоят частични избори за тяхното евентуално преизбиране, заявиха, че ще гласуват против втори мандат на Бернанке. „Следващият председател на ФЕД не трябва да е свързан с провалилата се финансова политика от близкото минало", казва Боксер пред WallStreet Journal.

Според вестника, който се позовава на Dow Jones Newswires, вече 15 сенатори са обявили, че няма да подкрепят Бернанке (4 демократи, 10 републиканци и един безпартиен), 26 сенатори обаче са обявили, че ще го подкрепят, докато 59 не са огласили публично своето мнение. Бернанке се нуждае от 60 гласа, за да получи втори мандат.

Сенатът на САЩ е горната камара на Конгреса, а всеки щат е представен от двама сенатори, а общият им брой 100. Мандатът на всеки сенатор е 6 години, като на всеки две години има избори за обновяване на една трета от местата в Сената.

До миналата седмица никой не се съмняваше, че Бернанке ще бъде преизбран за втори мандат, но загубата на изборите в щата Масачузетс от демократите през миналата седмица и  заради, което управляващата партия се лиши от конституционното си мнозинство от 60 гласа. Това развърза популистката риторика и засили още повече нападките срещу банковата система.

Белият дом се обяви в защита на Бернанке още преди пет месеца, когато президентът Обама обяви, че иска да бъде избран за втори мандат. За това напомни и заместникът на прес секретаря на Белия дом Бил Бъртън. Той казва, цитиран от Fianancial Times, че президентът има пълно доверие в Бернанке и е най-добрият кандидат за този пост, който е помогнал на американската икономика да се оттласне от пропастта.

Както винаги в подобни случаи всички търсят гуруто Уорън Бъфет. На въпрос на кореспондент на CNBC какво ще стане, ако не бъде избран Бернанке, инвеститорът казва лаконично: „Само ми кажете затова ден по-рано, за да успея да продам известно количество акции."

Според Кристофър Тод, председател на банковия комитет в Сената, ако Бернанке не бъде преизбран, пазарите ще получат лошо послание и може да се стигне до сериозен срив.

Сенатът може да поиска процедура за повторно избиране на Бернанке още тази сряда, 27 януари. Ако обаче той не бъде преизбран до 31 януари, се влиза в дълга процедура, но вече се говори, че може да бъде издигната кандидатурата на неговия заместник Доналд Кон.