Президентът на САЩ Доналд Тръмп създаде Стратегически Биткойн резерв и запас от други дигитални активи чрез изпълнителна заповед в четвъртък, малко преди да бъде домакин на крипто среща на върха в Белия дом, съобщават световните агенции.

Министерството на финансите ще създаде служба за управление на резерва, който ще бъде капитализиран с Биткойн (BTC), конфискуван от правителството като част от наказателни или граждански производства за отнемане на активи, според заповедта.

От "Измама е" до "Не продавайте": Защо Тръмп заобича Биткойн

От "Измама е" до "Не продавайте": Защо Тръмп заобича Биткойн

Републиканецът каза на криптоентусиастите в Нашвил всичко, което искаха да чуят

"Биткойн е оригиналната криптовалута. Поради ограниченото предлагане на BTC, съществува стратегическо предимство да бъдем сред първите нации, създали стратегически Биткойн резерв", гласи заповедта.

Тя също така създадава Американски запас от дигитални активи към Министерството на финансите за управление на други токени и активи. В неделя Тръмп публикува в социалните мрежи, че ще нареди на правителството да натрупа Биткойн, Етер и три други токена (SOL, XRP и ADA), което предизвика негативна реакция от криптоиндустрията.

Освен това, изпълнителната заповед разпореди пълно отчитане на държавните активи в дигитални валути. Дейвид Сакс, съветникът по изкуствен интелект и криптовалути на Тръмп, написа в X, че правителството притежава около 200 000 биткойна. Всеки Биткойн в момента струва около 87 000 долара според Coinmarketcap, което поставя общата приблизителна стойност на резерва на около 17,5 милиарда долара.

За момента новината не предизвиква мощна пазарна реакция, като на 24-часова база и петте криптовалути отчитат лек спад.

Криптоиндустрията има невиждано силни позиции в Белия дом, след като наля над 130 милиона долара в кампанията на Тръмп. В нейна полза вече беше преформатиран борсовият регулатор, а лица от сферата са редовни гости на президента.

Тъмно просвещение: Идеологията на Мъск и останалите олигарси зад Тръмп

Тъмно просвещение: Идеологията на Мъск и останалите олигарси зад Тръмп

Технологичният елит иска свобода без демокрация и "частни" държави

Критиците на случващото се напомнят за немалкото скандали, свързани с криптопроекти, борси и т.н., след които инвеститорите са губили огромни суми - на фона на щедрите, но все още нереализирани обещания за огромни ползи от масовото навлизане на блокчейн технологиите.

Както отбелязва The Verge, ако доларът е средство за фискална политика и глобална "мека сила", то Биткойн е точно обратното - не подлежи на управление и заобикаля институциите. Така посланието към целия свят, приел американските пари на практика за резервна валута, е доста противоречиво.

Изданието развива и друга хипотеза - че с новия резерв се готви спасяване на индустрията именно заради неспособността ѝ да стане мейнстрийм: много хора купуват и продават крипто, но не защото го използват като пари, а защото се опитват да печелят от него като спекулативен актив.

Решението резервът да се напълни с конфискувани биткойни обаче е разумно - мистериозният създател на BTC с псевдонима Сатоши Накамото притежава около 1 милион от тях. Неговият портфейл не е активен, но хипотетично може да торпилира пазара, ако продаде даже само част от наличното.

Крипто пазарът се срива с $300 милиарда заради митата на Тръмп

Крипто пазарът се срива с $300 милиарда заради митата на Тръмп

Манипулира ли американския президент пазара на криптовалути?

Така или иначе, криптовалутите вече отдавна следват представянето на общия пазар. Затова и обявените (и после отменени, потвърдени и пак почти отменени) мита на Доналд Тръмп доведоха до сериозен отлив по-рано през седмицата.