Аксиомата, че всяка позиция на Доналд Тръмп е предпоследна получи своето поредно доказателство по тема, с която никой друг американски президент - бивш или настоящ, не се е ангажирал толкова пряко: криптовалутите. Републиканецът, който ще се бори за връщане в Белия дом, превърна Биткойн конференция в Нашвил, Тенеси в свой предизборен митинг, след като каза на събралите се в залата 3000 криптоентусиасти всичко, което искаха да чуят.
А само преди няколко години същият човек на практика ги определяше като съучастници в престъпление.
Тръмп преди
"Не съм почитател на Биткойн и на останалите криптовалути. Те не са пари, стойността им е много нестабилна и не се основава на нищо. Нерегулираните криптоактиви могат да подпомогнат нелегални дейности като търговията с наркотици. Имаме само една истинска валута в САЩ - и винаги ще е така. Това е доларът!", написа в социалните мрежи през 2019 г. тогавашният действащ президент Доналд Тръмп.
Даже и след излизането си от Белия дом той беше на сходни позиции. Пред Fox Business той коментира, че Биткойн "просто изглежда като измама" и, като цяло, криптовалутите дават вид на "бедствие, което може да се случи всеки момент".
Затова и по думите му трябва "много, много висока степен на регулиране".
Тръмп сега
Човек с подобни позиции се нуждае най-малкото от сериозна смелост (и по-добри гардове от тези на "Сикрет Сървис"), за да излезе да говори пред 3000 души на Биткойн конференция... но на събитието присъстваше един доста по-различен Доналд Тръмп, който получи аплодисменти.
Той обяви, че, ако бъде избран, ще работи за това САЩ да станат "криптостолица и суперсила" в глобален план. "Биткойн е това, което беше металургичната индустрия преди 100 години", подчерта Тръмп, като не пропусна да отбележи, че Биткойн е деветият най-скъп актив в света и може един ден да надмине златото.
В тази връзка той обяви и конкретни планове:
- Създаване на американски стратегически Биткойн резерв;
- Уволняване на шефа на SEC Гари Генслър от Ден 1;
- Обещание да не се създава цифрова валута на централната банка (CBDC);
- Освобождаване от затвора на Рос Улбрихт, създател на даркнет борсата за дрога и други легални и нелегални стоки Silk Road.
"Никога не продавайте своите биткойни", призова Доналд Тръмп.
Защо?
Криптокатарзисът на републиканеца трябва да се гледа в контекста на предизборната кампания. В нея Тръмп се бори не само срещу Демократическата партия, но и срещу независимия Робърт Ф. Кенеди - младши. Последният е известен привърженик на крипто, а настоящите управляващи са отговорни за поведението на регулаторите.
Макар да се видя принуден от съда да допусне Биткойн борсово търгувани фондове, Гари Генслър продължава да е привърженик на по-тежка регулация за целия сектор. "Историята на провали, измами и банкрути в криптоиндустрията", коментира преди 2 месеца той, "е резултат от това, че много играчи в нея не играят по правилата".
Според CNBC сега щабът на Тръмп вижда възможност чрез крипто да "отмъкне" от демократите част от по-младите гласоподаватели, които подкрепят крипто. Затова и републиканецът само за няколко месеца се превърна в Биткойн ентусиаст и преди месец се срещна с представители на сектора. Резултатът - обещания за 100 млн. долара подкрепа за кампанията и агитиране на 5 млн. потенциални гласоподаватели.
Така стават по-обясними някои от коментарите на Тръмп в Нашвил. CBDC се смята от някои от криптоентусиастите като инструмент, с който големите държави ще "подчинят" и сферата на виртуалните активи, а Silk Road е част от голямата тема за какво се използват този тип активи и кой трябва да бъде държан отговорен при нарушаване на закона.
"Вътре в индустрията в момента има голям сблъсък по въпроса дали Тръмп е откровен. Много хора казват: "Не приемайте това за даденост, защото става дума за Тръмп". Други обаче са на следното мнение: "Казва хубави неща, докато администрацията на Байдън не го прави - не е трудно да бъде убедителен по този начин", разказва пред медията бивш високопоставен представител на администрацията, който сега анализира криптоиндустрията в частния сектор.