Забавеният растеж на Китай, често наричана фабриката на света, ще навреди на глобалното търсене на суровини. Една друга голяма икономика обаче може да компенсира част от този дефицит. Това е Индия.

Икономическият растеж на Индия вероятно ще изпревари този на Китай, като най-голямата демокрация в света ще стане третата по големина икономика до края на това десетилетие, прогнозира Australia and New Zealand Banking Group Limited - ANZ.

Това означава, че търсенето на стоки в Индия вероятно ще нарасне и може да посрещне над половината дефицит от търсенето в Китай, особено в енергийния сектор.

Според банката се очаква търсенето на стоки в Индия нарасне бързо, заради добри фактори като благоприятната демография, урбанизацията, разширяването на производството и износа и изграждането на инфраструктура.

Индия стана най-гъсто населената страна и според данните на ANZ процентът на урбанизация се очаква да нарасне до 40% до 2030 г. от настоящите нива от 35%. Това, според прогнозата, ще стимулира търсенето на индустриални метали и енергийни стоки, които често се свързват с повишаване на търсенето на инфраструктура и производство.

Прогноза: Индия ще изпревари САЩ и ще стане икономика №2 в света до 2075 г.

Прогноза: Индия ще изпревари САЩ и ще стане икономика №2 в света до 2075 г.

Освен нарастващото население се забелязва и напредъкът на страната в иновациите и технологиите

Увеличаването на търсенето в Индия ще бъде най-видимо за стоки като петрол и въглища, на фона на огромната зависимост на страната от внос на петрол от над 80%, прогнозира ANZ.

"Индия ще увеличи усилията си за декарбонизация до 2030 г., но те може да бъдат напразни, имайки предвид бързо нарастващите енергийни нужди на страната, което може да се задоволи с изкопаеми горива", смята банката.

Потреблението на петролни продукти в Индия за 2024 г. ще нарасне с близо 5%.

Според сценария на ANZ, дори растежът на Китай да не се забавя, Индия вероятно ще компенсира 60% от изостаналото търсене на въглища в Китай през 2030 г. и 66% за петрол, но огромният дефицит при търсене на стомана и алуминий, може да бъде по-труден за запълване, смята банката.