В продължение на няколко години държавите от БРИК – Бразилия, Русия, Индия и Китай, бяха новите центрове на световната икономика.

Но това вече не е така. И в обозримо бъдеще няма да бъдат отново. Това твърди Аксел Вебер, професор по икономика, бивш шеф на германската централна банка и настоящ шеф в голямата швейцарска банка UBS, цитиран от вестник Die Welt

Според изследване на банката, представено от него по време на икономическия форум в Давос,  по-богатите страни са в началото на дигиталната ера – позната още като „четвъртата индустриална революция”, за която те са много добре подготвени.

Тезата му обаче не е неоспорима. Във вторник McKinsey Global Institute представи нови изследване (Globalization for the little guy), според което точно бедните страни печелят от дигитализацията. Защото чрез информационните технологии компаниите от тези държави достигат пазари, които иначе не биха могли.

В по-дългосрочен план има „причини да бъдем оптимисти”, казва Аксел Вебер. Но според него ролите отново се сменят. Две, три години след финансовата криза развиващите се страни представляваха важна част от глобалния икономически растеж. „но с новата индустриална революция индустриалните страни прескачат развиващите се отново”, казва Вебер.

Той вижда и исторически примери затова: „Всяка индустриална революция облагодетелства вече индустриализираните държави”. Според него при сегашната дигитална революция именно развитите страни са по-добре подготвени да се справят с предизвикателствата.

Експертите на UBS посочват 5 фактора, които показват дали една страна е добре подготвена за дигитализацията – гъвкавост на пазара на труда, квалификация на персонала,  приспособимост на образование, инфраструктурата и правовата държава.

Според тези фактори, от 45 изследвани държави Швейцария е страната с най-добра подготовка за новата индустриализация. Следвана е от Сингапур (2-ро място) и Холандия (3-то място).

Ето и пълният списък:

  1. Швейцария
  2. Сингапур
  3. Холандия
  4. Финландия
  5. САЩ
  6. Великобритания
  7. Хонконг
  8. Норвегия
  9. Дания
  10. Нова Зеландия
  11. Швеция
  12. Япония
  13. Германия
  14. Ирландия
  15. Канада
  16. Тайван
  17. Австралия
  18. Австрия
  19. Белгия
  20. Франция