Китайските граждани приветстваха предпазливо новината за въвеждането на политиката за раждане на две деца. Причината - високите разходи, стремежът за кариера и нарастващата урбанизация в едно все по-заможно общество заглушават очакванията за бум на бебета след историческата промяна, пише Business Insider, позовавайки се на AFP.

Предишният режим за семейно планиране в Китай за едно дете, за който вчера Пекин обяви, че ще свърши след около 4 десетилетия, често стигаше до своеволно и често брутално правоприлагане, включително принудителни аборти и стерилизация.

Повечето семейства бяха ограничени да имат само по едно дете, но се прилагаха различни изключения, а нарушителите, които можеха да си позволят да си плащат глобите, бяха в състояние да имат и второ дете, че дори и повече.

Планът трябваше да спаси Китай от задаващ се взрив на населението, но сега допринася за „побеляването" на общество, което ще изостри недостига на работна ръка, докато втората по големина икономика в света се бори за поддържане на растежа си.

Според оценките мярката е предотвратила 400 милиона раждания в най-многолюдната държава в света, където днес живеят 1,37 милиарда души или около една седма от всички хора на Земята.

Китайските медии описаха решението за разхлабване на ограничението като победа както за икономиката, така и за хората, които дълго време изразяваха негодувание към противоречивата политика и нейните безбройни злоупотреби.

„Новият петгодишен план следва да бъде разглеждан като триумф на волята на хората, тъй като много политики отвърнаха на дългосрочните призиви", написа близкият до правителството вестник Global Times.

Промяната обаче може би е закъсняла. Много млади китайски граждани, които са израснали като сами деца - без братя и сестри, виждат повече разходи, отколкото ползи от отглеждането на второ дете.

Проучване сред повече от 150 000 души, проведено от китайския медиен сайт Sina, установи, че по-малко от 30% от анкетираните биха имали втора рожба.

Макар някога да е имало засилено желание за повече деца, експертите твърдят, че откакто страната е станала по-богата, все по-често двойките отлагат раждането дори на едно дете, защото посвещават повече време на други цели като създаването на собствена кариера.

Потребители на популярната социална медийна платформа Sina Weibo коментират, че дори и да искат дете, не могат да си го позволят.

„Държавата не дава никаква финансова подкрепа", гласи една публикация сред многото, които се оплакват от разходите при отглеждане на две и повече деца. Други потребители изразяват мнението, че днес апартаментните са прекалено скъпи. „Кой би си позволил да ражда?", питат реторично те.

„Правенето на повече деца очевидно не е решението на икономическите проблеми на Китай. Може би трябва да работим здраво, за да изкарваме повече пари", сочи друг коментар.