Високата инфлация и вдигането на лихвите са основните събития, които ще повлияят на пазарите през настоящата година, според анализаторите на управляващото дружество "Карол Капитал".

Три са тенденциите на капиталовите пазари през настоящата година, сочи анализът на глобалните пазари на експертите от дружеството. Европейските акции ще се справят по-добре от американските, най-висока доходност ще донесат акциите на развиващите се пазари и секторите от „старата икономика“ ще се представят по-добре от тези в „новата“.

Рискове пред петролните пазари през 2022 година

Рискове пред петролните пазари през 2022 година

Коронавирусът би могъл да повлияе на волатилността на цените на петрола

След силната за акциите 2021 година, новата започна в условия на покачваща се инфлация и допълнителни ограничения заради варианта Омикрон на COVID-19.

Колебанията в цените на акциите

Те ще са високи заради очакваното вдигане на лихвите, но анализаторите на Карол очакват и силни корпоративни резултати. Суровините ще продължат да се представят добре в условията на висока инфлация, а облигациите ще пострадат от повишените лихви.

"Европейските акции ще се представят по-добре от американските „Европейските акции изглеждат по-добър избор спрямо американските“, коментира портфейлният мениджър Георги Георгиев.

„Очакваме Федералният резерв на САЩ (ФЕД) да вдигне минимум 4 пъти основния лихвен процент тази година, докато Европейската централна банка засега не дава признаци за по-високи лихви, въпреки че според нас има шанс за едно покачване. Среда на затягаща парична политика е неблагоприятна за някои подсектори в „Информационни технологии“, които имат повече дял в широкия американски индекс „S&P500”, отколкото в Европа", допълва експертът.

ЕЦБ остави без промяна основните лихви

ЕЦБ остави без промяна основните лихви

Централната банка потвърди, че ще прекрати нетните покупки на активи по "Пандемичната програма за извънредни покупки" в края на март 2022 година

На релативна база оценките на европейските компании изглеждат по-привлекателни от тези на своите американски конкуренти и според погнозите могат да се насочат повече средства към Европа.

Развиващите се пазари имат потенциал да реализират най-висока доходност

Непосредствените катализатори пред развиващите се пазари са политката на китайските власти за стимулиране на икономиката след слабата 2021 година - ниските оценъчни съотношения на акциите в региона на ЦИЕ и покачващите се цени на суровините, които имат позитивен ефект върху част от компаниите в развиващите се пазари.

„Най-голям дял в развиващите се пазари заема Китай, а там властите започват да стимулират икономиката си след по-слабите ръстове през 2021 година и проблемите със сектора на „Недвижими имоти““, коментира главният инвестиционен стратег на "Карол Капитал" Константин Проданов.

Секторът на недвижимите имоти е заплашен от "зомбиране", ако лихвите се вдигнат

Секторът на недвижимите имоти е заплашен от "зомбиране", ако лихвите се вдигнат

Най-високият дял на "зомби" компаниите е именно в този сектор

Той допълва, че печалбите на компаниите в региона на ЦИЕ са много солидни, а в същото време оценките са едни от най-атрактивните в глобален мащаб. Покачването на суровините от своя страна дава позитивен тласък, особено в региона на Латинска Америка“.

Тоест, развиващите се пазари ще наваксат слабото си представяне от 2021 година. Това мнение споделя и инвестиционният екип на асет мендижмънт гиганта и партньор на "Карол Капитал" Schroders. Той повишава оценката си за представянето на развиващите се пазари от неутрална на позитивна в тримесечната си прогноза за развитието на икономиката.

Завръщане към секторите от „старата икономика“

„През последните години печалбите във финансовия сектор (особено банките) страдаха от рекордно ниските лихви, но през 2022 година очакванията са за затягаща парична политика от повечето централни банки“, коментира портфейлният мениджър Симеон Керанов.

Той коментира още, че "енергийният преход води до големи инвестиции във възобновяеми източници и все по-малко в петролни находища, което намалява предлагането. В същото време търсенето на суровината няма да спадне скоро. Сегменти от сектора на „Информационни технологии“ ще пострадат от по-високите лихви (например компании, свързани с изкуствен интелект), заради поскъпване на финансирането, а повечето са с негативен паричен поток".

Само за месец горивата у нас поскъпнаха с близо 10 стотинки за литър. Докога ще продължи ръстът?

Само за месец горивата у нас поскъпнаха с близо 10 стотинки за литър. Докога ще продължи ръстът?

В началото на януари средната цена на литър бензин А 95 за страната ни е 2,41 лева, докато сега е скочила на 2,49 лева за литър

Това е основание за анализаторите на "Карол" да очакват по-добро представяне на активите от „старата икономика“. Според експертите на Schroders всиоките цени на горивата до 120$ на барел ще останат факт до втората полвина на 2022 година а през 2023 година се очаква тяхното понижаване до 85$ на барел.

Те очертават и няколко сценария за развитие на световната икономика, като в тях преобладава стагфлацията. Перспективите за развитие на световната икономика през първото тримесечие на тази година се движат в стагфлационна посока, главно заради по-високите цени на петрола и продължаващия натиск върху веригите за доставки.

Това оказва негативно въздействие върху потребителите, което води до понижаване на очакванията за растеж. Основният сценарий на Schroders e глобалният растеж да се забави през 2022 година (до 4%), главно заради САЩ и Китай. По-бавният растеж в САЩ се дължи на отслабването на стимулите и спада на потреблението, както и на по-високата инфлация.

Как повишението на лихвите от страна на Фед ще засегне основни класове активи

Как повишението на лихвите от страна на Фед ще засегне основни класове активи

За какво да се готвим