Наблюдателите на Федералния резерв бързо преразглеждат прогнозите за това колко повишения на лихвите очакват през 2022 година, след като централната банка удвои плановете си за затягане на политиката и овладяване на инфлацията.
Икономисти от Bank of America и JPMorgan повишиха прогнозите си два дни след срещата на Фед за определяне на политиката. Сега BofA очаква седем повишения тази година - това число беше изказано за първи път от главния изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън по време на конферентния разговор на банката след печалбите на 14 януари. JPMorgan каза, че сега очаква пет повишения на лихвите тази година, в сравнение с предишната си прогноза за четири повишения, но намали прогнозата си за 2023 г. от четири на три повишения.
"Последният точков график показа очакване за ново "постепенно" повишаване на темпа, въпреки високата инфлация и ниската безработица", каза Майкъл Фероли, главен икономист на JPMorgan в САЩ. "Забележките на Пауъл тази седмица обаче очевидно имаха за цел да разубедят пазара да очаква тримесечно темпо на повишаване на лихвите".
Възприемайки още по-ястребов възглед, икономистите от Bank of America очакват Фед ще повиши лихвите с 25 базисни пункта на всяко оставащо заседание тази година за общо седем повишения и веднъж на тримесечие през 2023 г., за да отбележи общо четири повишения. Само миналия месец BofA заяви, че очаква повишения от 25 базисни пункта през всяко от следващите девет тримесечия след първоначално повишение през март.
Всъщност, вече видяхме как перспективите за по-агресивен Фед въздействаха на фондовите пазари и доведоха до масирани разпродажби, особено на по-чувствителните технологични компании. Но повишението на лихвите ще има въздействие простиращо се далеч и не само върху фондовите пазари. Ето трите актива, които се очаква да са най-широко засегнати от повишението на лихвите:
Недвижимите имоти
За перспектива относно влиянието на Фед върху жилищния пазар, откакто стартира своята програма за спешно изкупуване на облигации преди две години, разгледайте мнението на Ричард Фар, главен пазарен стратег в Merion Capital Group. Той посочва, че около 762 000 нови жилища бяха продадени на средна цена от 453 700 долара през 2021 г., което означава, че Фед - гледайки само на своите 40 милиарда долара на месец в покупки на ценни книжа, обезпечени с ипотека - купува еквивалента на целия пазар на нови жилища миналата година, плюс допълнителни 36%.
Начинът, по който централната банка се справя с жилищата - подплатени от тласкането на хора от пандемията към предградията и извънградските райони с хронично недостиг на запаси, тъй като намесата на Фед торпилира лихвите по ипотечните кредити - ще определи дали Фед може реалистично и достатъчно да охлади инфлацията, без да хвърли американската икономика в рецесия и пазарите в по-дълбоки корекции.
Призракът от по-високи лихвени проценти вече вдига лихвите по ипотеките. Но шепа покачвания с четвърт пункт от нулата вероятно няма да са достатъчни за адекватно охлаждане на пазара на жилища, което представлява около 40% от индекса на потребителските цени.
Първо, съществува реалността, че Фед притежава около една трета от пазарите на държавните финанси и ипотечните пазари и дългосрочните лихвени проценти няма да се повишат - дори когато започне да вдига лихвите по федералните фондове - докато не намали собствения си отпечатък.
Второ, попътните ветрове, включително стегнат пазар на труда и благоприятна демография на купуване на жилища, наред с рекордно нисък инвентар на съществуващи жилища за продажба и рекордно ниски нива на свободни места за наематели, предвещават продължаваща сила на жилищния пазар въпреки нарастващите лихвени нива, според Торстен Слок, главен икономист в Apollo Global Management.
След това има сумата на инвеститорските пари, преследващи еднофамилни къщи. "Планините и планините от капитал са издигнати за инвестиране в жилища в САЩ и три или четири увеличения на лихвите няма да спрат това", казва Рик Паласиос, директор на изследванията в John Burns Real Estate Consulting.
Разбира се, повишаването на цените на жилищата ще се забави от бурния темп през 2021 г. но Паласиос казва, че няма признаци на основание облекчаване на проблемите във веригата на доставки или намаляващо търсене; той все още вижда 9% ръст на цените на жилищата тази година - повече от двойно по-висок темп, който според Слок е устойчив. Наемите, които изостават от цените на жилищата с около година, трябва да се повишат с 5% в цялата страна през 2022 г., като много пазари ще видят двойно по-висок процент, казва Паласиос.
Всичко това предполага, че балансът на Фед ще бъде по-смисленият политически инструмент, макар и много по-сложно, непрозрачно и непредвидимо устройство, което централните банкери биха предпочели да омаловажат. Когато председателят на Фед Джером Пауъл говори след последната среща за политиката, той остави инвеститорите с повече въпроси, отколкото отговори за това как ще работи количественото затягане или обръщането на воденото от пандемията количествено облекчаване.
Има "елемент на несигурност около баланса", каза Пауъл, който се е удвоил от началото на пандемията и представлява 40% от брутния вътрешен продукт на САЩ. "Мисля, че имаме много по-добър усет, честно казано, как увеличението на лихвите влияе върху финансовите условия и следователно върху икономическите условия. Балансът все още е сравнително ново нещо за пазарите и за нас, така че сме по-малко сигурни в това", каза Пауъл. "Ще гледаме това да работи само на заден план."
Проблемът с опитите да оставите баланса да се свие на заден план е, че няма да го направи. Ако Фед се опита да намали портфолиото си по начина, по който иска, като позволи на облигациите да се понижават с падежа и коригира размера на постъпленията, които се реинвестират, Слок казва, че ще отнеме около пет години, за да се прочисти напълно MBS. Логиката: предварителните вноски по ипотеките - често извършвани чрез рефинансиране - ще се забавят значително с покачването на лихвите. Ако нормализирането на баланса ще представлява истинското затягане този път и ако по-широката икономика зависи от охлаждането на пазара на жилища, имаме ли пет години?
Това е мястото, където прекалено агресивният подход - или дори пълните продажби на активи - се превръща в основателна грижа и също толкова непривлекателна опция. Джоузеф Уанг, преди това старши търговец в бюрото за отворени пазари на Фед, казва, че е трудно да се прецизира количественото затягане и че никой всъщност не знае как ще се развие то. Но ние знаем едно нещо. Уанг казва, че ако Фед иска да ускори много бавното излизане от ипотечния пазар, ще трябва да продаде активи.
Анализатори казват, че ще има купувачи, като банки, но не е толкова просто и преходът може да бъде насилствен. В баланса на Фед има огромното количество обезпечени с ипотека ценни книжа и е фактът, че QT има за цел да източи ликвидност, което означава, че потенциалните купувачи ще имат по-малко пари и по този начин ще представляват намаляващо търсене точно когато предлагането расте.
Както върви жилищата, така върви и икономиката. Секторът съставлява близо една пета от БВП и повече хора притежават домовете си, отколкото имат значителна експозиция на фондовия пазар, което прави така наречения ефект на богатството дълбоко свързан с недвижимите имоти. Фед трябва да се опита да управлява психологията на жилищния пазар, казва Слок, добавяйки, че проектирането на меко кацане за икономиката започва с това за жилищата.
Това е висока задача и изглежда малко Франкенщайн. Централната банка предотврати спад, който можеше да бъде много по-лош от бързата рецесия и корекция, които видяхме през 2020 г. Но нищо не е без последствия и инвеститорите са на път да разберат колко много Фед не знае за това, което има създадена.
Акциите
От CFRA Research Сам Стовал ни напомня, че януари е полезен барометър за годишната температура. А волатилността, която намалява акциите от началото на 2022 г., остави трайни щети, от които ще бъде трудно да се отърсят."Три индикатора, популяризирани от Алманаха на фондовия трейдър - Ралито на Дядо Коледа, първите пет дни на януари и януарският барометър - предлагат улики за това как ще се представи пазарът на акции в САЩ през текущата календарна година", написа Стовал в понеделник."Тази година ралито на Дядо Коледа се материализира, само за да изчезне през първите пет дни на новата година и да пренесе тази слабост през целия месец. От 1945 г., в осемте пъти, когато се е случила тази комбинация, S&P 500 е бил по-нисък за цялата година с 9,6%, трайни спадове през всички години освен една (2014 г.)", добави той.
"Пазарите на акции могат да възнаградят инвеститорите с краткосрочно облекчение. За съжаление, този напредък вероятно няма да е краят на спада като цяло", добави анализаторът.
Криптовалути
През уикенда Дейвид Холерит от Yahoo Finance - който е бил в мрачното разтърсване на дигиталните валути - разкри, че нов крипто протокол, наречен Tornado Cash, е изиграл централна роля в поне един високопрофилен хак на Ethereum (ETH-USD). Това е категорично напомняне, че по време на пристъпи на нестабилност на пазара, историите за измами, кражби и незаконно поведение стават все по-чести и крипто не е изключение от това правило.
"Оттеглянето на криптовалутите подчертава, че биткойнът (BTC-USD) и другите криптовалути стават все по-свързани с конвенционалните променливи на финансовите пазари", пише Зак Пандъл от Goldman Sachs миналата седмица."С течение на времето по-нататъшното развитие на блокчейн технологията може да осигури светски вятър към оценките на определени цифрови активи. Но тези активи няма да бъдат имунизирани срещу макроикономическите сили, включително затягането на паричната политика на централната банка", добави Пандл.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи