Усилията на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп да свалят до "нула" износът на петрол от Иран подпомага най-големият съперник на Техеран - Саудитска Арабия - и поставя съюзника на Вашингтон върху по-здрави основи при конфронтация в Персийския залив, пише The Wall Street Journal.
Правителството на принц Мохамед бин Салман планира да увеличи добива на петрол до рекордно ниво от почти 11 милиона барела дневно през следващия месец, за да компенсира очаквания загубен износ на Иран заради американските санкции, казват източници на вестника.
След години на мерки за затягане на коланите, последвали срива на цената на петрола през 2014 г., новите приходи от "черното злато" ще позволи на принц Мохамед да увеличи разходите за отбрана и икономически и социални реформи.
Ползите за кралството подчертават централната роля на Саудитска Арабия в конфронацията на САЩ с Иран. "Саудитска Арабия е съществена част от стратегията на Тръмп срещу Иран", казва Хелима Крофт, управляващ директор в RBC Capital Markets. "Подобряване на икономиката ще донесе голяма печалба за Мохамед бин Салман".
Президентът на САЩ изтегли страната от ядрената сделка от 2015 г. и обеща да въведе отново широки санкции срещу Техеран през ноември. Натискът на Вашингтон вече започва да се усеща в Иран. National Iranian Oil Co. е наредила готовност за намаляване на производството на петрол до 200 000 от 500 000 барела дневно.
В същото време саудитците се готвят за рядък момент на петролния пазар, в който могат и да увеличат производоството, и да се възползва от ралито на цените. Добивът в Саудитска Арабия вероятно ще достигне 10,9 милиона барела дневно през юли от около 10,03 милиона през май. Увеличението означава почти $25 милиарда годишно допълнителни приходи за кралството при цена на барела от $75.
В четвъртък сортът брент поскъпна с 4%, а във вторник от Вашингтон потвърдиха, че ще се опитат да накарат всички купувачи на ирански петрол да спрат покупките.
"Ако саудитците искат да инициират промяна в режима или други вътрешни промени в Иран, съвсем честно, това ги поставя в много силна позиция", казва Хуутан Яжари, който оглавява изследователския екип за Близкия Изток и Северна Африка в Bank of America Merrill Lynch. Официално Рияд не искат промяна на режима, но настояват за промени, които Техеран не подкрепя, като например отказ от подкрепа за Хизбула.
След период на несигурност за саудитската икономика, повече приходи от петрол със сигурност са добре дошли. Безработицата в кралството е 12%, а потребителските разходи се забавят тази година след въвеждането на 5% ДДС и намаляване на енергийните субсидии.