Печалбата на общо 27-те банки, опериращи в България, е намаляла с 43,3% през третото тримесечие на 2017 година. Финансовите институции са отчели нетна печалба в размер на 211,4 милиона лева между юли и септември месец при такава от 372,8 милиона лева за същия период на предходната година. Това показва анализ за третото тримесечие на Асоциацията на банките в България.
"Финансовият резултат на системата за изминалата година бе повлиян от еднократни фактори, един от които е извънредният приход за банките от сделката между Visa Europe и Visa Inc", се посочва в документа.
"Еднократният ефект, оценен от Българската народна банка (БНБ) на 186 милиона лева, бе факт през юни 2016 година. Изключвайки го, през третото тримесечие нетната печалба на сектора расте с 13,2% на годишна база и в края на деветмесечието възлиза на 871,8 милиона лева", обясняват експертите от асоциацията.
Източник: Асоциация на банките в България
Най-голям дял от общата печалба или 63,5% е генериран от петте най-големи банки в страната.
"Ръстът на кредитирането, по-доброто качество на кредитния портфейл, по-ниските разходи за обезценки и понижаващите се лихвени проценти влияят върху финансовия резултат на сектора", се казва в обобщението на документа и се допълва: "През третото тримесечие на 2017г. кредитната активност остава висока, като е по-изразена сред домакинствата.".
Данните за разглеждания период показват, че активите на финансовите институции у нас продължават да растат, като достигат най-високото си ниво от 2014 година насам. На годишна база увеличението им е от 5,9%, а размерът им се изчислява на 95,11 милиарда лева или иначе казано те се по-големи от генерираното от българската икономика през 2016 година и вероятно ще бъдат почти колкото брутния вътрешен продукт за настоящата.
"Делът на активите на 27-те банки, опериращи в България, спрямо прогнозния БВП за 2017 година е 95,5% към 30 септември 2017 година", се посочва в анализа.
Пазарният дял на петте най-големи банки по размер на активите намалява до 56,3 на сто.
Източник: Асоциация на банките в България
По отношение на състава на активите, над 60 на сто от тях са под формата на кредити и вземания с общ размер от 58,85 милиарда лева. Паричните средства са с дял от 20 на сто до 19,17 милиарда лева. 13,2 на сто е приносът на инвестициите във финансови инструменти, изчислявани на 12,53 милиарда лева.
"Общата сума на пасивите на банковата система възлиза на 82,85 милиарда лева, като нараства с 2,2% спрямо края на второто тримесечие на тази година и с 6,8% спрямо третото тримесечие на 2016 година", показват изчисленията.
В документа се посочва още, че ръстът е обусловен изяло от покачването на депозитите, които формират 98,3% от общата сума на пасивите и достигат 81,42 милиарда лева. Според оценката на експертите средните лихвени проценти по новодоговорените срочни депозити задържат достигнатите ниски стойности.