Българската централна банка е засилила проверките на местните банки като е поискала да получава информация два пъти дневно за изходящи парични преводи - засилен мониторинг с оглед възможен "заразен ефект" от дълговата и банкова криза в съседна Гърция, съобщава Reuters, цитирана от БНР.

Агенцията се позовава на свои неназовани банкови източници в нашата страна.

България се разглежда като потенциално уязвима, тъй като повече от една пета от банковите активи в страната са гръцка собственост и с оглед на тесните търговски и инвестиционни връзки с Гърция. Но източниците на Reuters отбелязват, че ситуацията остава спокойна.

От българската Централна банка са отказали коментар на тази информация.

Български лидери увериха гражданите на страната, че са взети всички мерки за защита на банките. В изявление от 29-и юни Централната банка на България обаяви, че банките с гръцки акционери са добре капитализирани и имат над средните нива на ликвидност.

БНБ поиска банките да докладват за изходящи парични преводи два пъти дневно, посочва пред Ройтерс банков източник, запознат със ситуацията.

Агенцията отбелязва, че България премина през собствена финансова криза в края на 90-те години на миналия век и отново през миналата година, когато четвъртият най-голям кредитор - "Корпоративна търговска банка" АД (КТБ) рухна под тежестта на масово теглене на депозити.

Гръцките банки имат значителен пазарен дял във финансовите системи на редица балкански държави, включително в България, Сърбия, Румъния, Албания и Македония.

Когато имаме криза като тази в Гърция, Централната банка (БНБ) трябва да бъде по-бдителна и да следи внимателно активността на финансовия паричен пазар. Това е част от нейната работа, каза втори банков източник за агенция Ройтерс.

През миналата седмица всички български банки започнаха да обявяват пред БНБ техния статус два пъти на ден, като това най-вероятно ще продължи, посочи трети банков източник. Всеки ден банките докладват на Централната банка, като сега представянето на тази информация е малко повече. При всяка ситуация на несигурност в регионален и глобален аспект, както и след изпадането на КТБ в неплатежоспособност през миналата година има увеличаване на тези предоставяни отчети, допълни третият банков източник на Ройтерс.