Дългът на възникващите и развиващи се пазари достигна рекордните $55 трилиона през миналата година, показва нов доклад на Световната банка. Голяма част от него се дължи на експанзията на Китай, но дългът се увеличава в повечето от 100-те страни, които са били анализирани, пише The Guardian.

Съотношението на дълг към брутен вътрешен продукт в тези страни се покачва с 54 пр. п. до 168 процента от 2010 г. насам.Общата сума включва всякакъв тип задължения - на потребителите, на бизнеса и на правителството. И илюстрира тежестта, която всяка част от икономиката изпитва да ги покрие.

Средно, съотношението на задлъжнялост в 100-те страни се увеличава със 7 пр. п всяка година - близо три пъти по-бързо, отколкото по време на дълговата криза в Латинска Америка през 80-те години на миналия век.

Световната банка препоръчва мерки, с които да се подобри устойчивостта на задълженията. И посочва, че исторически ниските лихви засега отлагат риска от криза. Но предупреждава, че лихвите и инфлацията няма да останат вечно ниски.

Според доклада, от 1970 г. насам, при половината от общо 521 национални случая на бърз растеж на задълженията в развиващите се страни, са последвани от финансова криза, която след това значително отслабва доходите и инвестициите.

Световната банка е препоръчвала на бедните държави да теглят кредити, за да инвестират в инфраструктура и инвестициите. След срива на цените на суровините през 2015 г. обаче, много от тях започнаха да плащат за социалните помощи, образование и здравеопазване със заети средства.

Новият мегапроблем на Африка: Kолосалните дългове

Новият мегапроблем на Африка: Kолосалните дългове

МВФ е притеснен за нивата на задлъжнялост на континента