Може да се каже, че тази година американската и европейската дългови кризи отидоха на втори план. Центърът на финансовите проблеми се премести в развиващите се страни. Те вземаха заеми с високи темпове, докато властите на САЩ и държавите от еврозоната се бореха със собствената си икономическа криза чрез облекчаване на монетарната си политика  и печатането на пари. 

Наистина в последните години се наблюдава бурен ръст на задлъжнялостта в развиващите се страни. Тя се е увеличила от 150 на сто от техния Брутен вътрешен продукт през 2009 г. до 195 процента от БВП  през настоящата година, пише руският делови вестник „Комерсанть”.

Освен държавната, задлъжнялостта на компаниите и банките също е нараснала солидно за последните  седем години – от 50% от БВП – до 75 на сто. В Сингапур, например, частните дългове за периода 2007 – 2014 г. са нараснали по отношение на БВП на страната със 70 процентни пункта, в Китай – с 50 на сто, в Тайланд, Бразилия и Турция — с 40 процентни пункта.

В крайна сметка общата задлъжнялост в редица страни достига грандиозни размери: в Сингапур - 250% спрямо БВП, в Малайзия - 210%, в Китай и Южна Корея  - 200%, в Тайланд  - 170%.

Общата сума на доларовите частни дългове на компаниите от целия свят извън САЩ (без банките и финансовите организации) през 2015 г. достига  9 трилиона долара.

Тяхното обслужване ще става все по-трудно  не само поради продължаващия да поскъпва американски долар. А и заради забавянето на световната икономика, особено в предишния й двигател - големите развиващи се страни.